شهر الكترونیك مشهد

سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد یا سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد در افق 1404 آرمانی است که شهروندان الكترونیك و مردم این شهر امید به تحقق آن بسته اند. آرمانی که بسیاری از مشکلات مردم و شهروندان الكترونیك مشهد را حل خواهد نمود و زندگی مردم مشهد را در کلاس جهانی و در رتبه بندی شهرهای الكترونیكی دنیا قرار می دهد. ما در این مقاله با بررسی استراتژی های شهرداری مشهد در به تحقق پیوستن این آرمان ، اهمیت استقرار و توسعه شهر الکترونیک مشهد را در رسیدن به چشم انداز مشهد در افق 1404 را بررسی می کنیم. امید به آنکه توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک در تحقق سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد برداشته باشیم.

کلمات کلیدی :

سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد ، شهرالکترونیک ، شهر الكترونیك مشهد ، سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد ،

شهر الكترونیك مشهد، شهری است:

زیارتی، سیاحتی و مذهبی،آرامش دهنده ،فرح بخش،با اقتصاد خدماتی و صنایع برتر،مبتنی بر فن آوری و امنیت مناسب در سطح جهانی

این خلاصه و چکیده سندی است که با محوریت شهرداری مشهد در سال 83 به تصویب رسیده است.از این رو شهرداری مشهد 6 استراتژی را برای تحقق این سند ترسیم نمود.

1. استراتژی های زیارتی، سیاحتی و مذهبی در شهر الكترونیك مشهد

2. استراتژی های آرامش دهنده در شهر الكترونیك مشهد

3. استراتژی های فرح بخش در شهر الكترونیك مشهد

4. استراتژی های اقتصاد خدماتی و صنایع برتر در شهر الكترونیك مشهد

5. استراتژی های مبتنی بر فناوری در شهر الكترونیك مشهد

6. استراتژی های ایجاد کننده امنیت مناسب در شهر الكترونیك مشهد

شهر الکترونیک :

شهر الكترونیك مشهد ، شهری است مبتنی بر فناوری که 24 ساعته و هفت روز هفته قادر به پاسخگویی تمامی خدمات شهری به صورت برخط ،امن و سریع به شهروندان است. در واقع شهر الكترونیك - چیزی که همه به آن نیاز دارند و ما مشهدی ها از همه نیازمند تر به شهر الكترونیك.

شهر الکترونیک مشهد:

سال 82 سند راهبردی شهر الکترونیک مشهد توسط دکتر جلالی و پژوهشکده دانشگاه علم و صنعت ایران ترسیم شد.در این سند چشم انداز شهر الکترونیک مشهد اینگونه بیان شده است:

1. ارائه خدمات مطلوب به شهروندان و مسافران در همه جا و همه وقت در شهر الكترونیك مشهد

2. ایجاد یک شهر الكترونیك نمونه برای زندگی،کار وتفریح

3. ایجاد محیط اقتصادی قابل رقابت و پویا در شهر الكترونیك مشهد

4. کاهش رفت و آمد های شهری با توسعه فناوری اطلاعات در شهر الكترونیك مشهد

5. فرآیند های کاری شفاف در شهر الكترونیك مشهد

با توجه به ملاحظه خلاصه ای از چشم انداز شهر مشهد در افق 1404 و همچنین چشم انداز شهر الکترونیک مشهد ،می توان یافت که تحقق هریک از چشم اندازها به عواملی وابسته است ،که تعداد کثیری از این عوامل در تحقق هر دو چشم انداز نقشی مهم ایفا می کنند.

اولین ویژه گی جامعی که در سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد آمده است به شرح زیر است:

شهر الكترونیك مشهد مرکزی الهام بخش با خدمات گردشگری در سطح جهانی و مرجع زیارتی شیعیان و دوستاران علی ابن موسی الرضا خواهد بود.

اولین نکته ویژگی بالا خدمات گردشگری در شهر الكترونیك مشهد است .در این بخش باید گفت که گردشگری الکترونیکی امروزه به یکی از مهمترین عوامل در تحقق شهر الکترونیک تبدیل شده است تا آنجایی که بسیاری از کشورها، عمده درآمد سالانه خود را از راه جذب گردشگر کسب می کنند.امروزه گردشگری الکترونیک مهمترین رکن تقویت صنعت گردشگری یک شهر شده است.

گردشگری الکترونیکی مبتنی بر استفاده از فناوری اطلاعات در شهر الكترونیك مشهد است و اساس آن بر رزرو خدمات و اماکن مورد نیاز گردشگران در شهر الكترونیك مشهد می باشد.

در بخش خدمات گردشگری استفاده از گردشگری الکترونیکی برای زائران شهر الكترونیك مشهد نتایج خوبی در بر خواهد داشت. به طور مثال اگر ما در اجرا و پیاده سازی شهر الكترونیك مشهد به گردشگری الکترونیکی دست پیدا کنیم، مسافر یا زائر شهر مشهد قبل از عزیمت به شهر می تواند به صورت اینترنتی بلیت حرکت خود را رزرو نماید،بین هتل های شهر بر اساس زمان اقامت و انتخاب درجه هتل و موارد دیگر هتل خود را رزرو نماید و مکان های دیدنی شهر را بررسی نماید و به طور مثال بلیت موزه و یا دیگر مکان های دیدنی را دریافت نماید تا در پایان سفر با در دست داشتن بلیت خود به سمت فرودگاه یا ایستگاه راه آهن و یا ترمینال حرکت کند و هیچ دغدغه ای در مدت اقامت خود در شهر الكترونیك مشهد بابت موارد بالا نداشته باشد.مثالی که بیان شد شاید برای ما یک مثال باشد ولی در شهری مانند لندن سیستم بالا یه صورت کاملاً پیشرفته اجرا می شود. از آنجایی که در ویژگی بالا خدمات گردشگری در سطح جهانی پیش بینی شده است، شهر الكترونیك مشهد باید گردشگری الکترونیکی خود را با شهرهای پیشرویی در این زمینه مقایسه نماید که مهندسی معکوس شهر هایی مانند لندن می تواند این امر را تحقق بخشد. گفتنی است سیستم گردشگری الکترونیکی می تواند نقشه شهر و تصاویر جاذبه ها را در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

نکته دوم در ویژگی بالا، شهر الكترونیك مشهد را شهری به عنوان مرجع زیارتی شیعیان و دوستاران علی ابن موسی الرضا (ع) معرفی می کند .

شهر الكترونیك مشهد بعنوان شهر مجازی تمدن اسلامی، فضایی اینترنتی است که از طریق آن، «انعکاس اطلاعات مرتبط با تمدن اسلامی»، «ایجاد فضای ارتباطی به صورت جهانی بین مسلمانان»، «ارایه خدمات دینی به همة گروه‌های سنی، جنسیتی، شغلی»، «معرفی دوره‌های تاریخی و جغرافیایی تمدن اسلامی با استفاده از صنعت شبیه‌سازی و واقعیت مجازی»، «ایجاد فضای تجاری اینترنتی برای انتقال پول و خرید کالا» و موارد متعدد دیگر میسر می‌شود. (همشهری آنلاین)

ملاحظه می نمایید که شهر الكترونیك مشهد با ظهور به فضای اینترنتی می تواند فعالیت هایی همچون ایجاد ارتباطات بین مسلمین جهان را برقرار نماید و شهر الكترونیك مشهد را در غالب مجازی به عنوان شهری اینترنتی چنان جذاب و خاطره انگیز نمایش دهد تا توجهات در عرصه عمومی مسلمین به شهر الكترونیك مشهد جلب شده و  همچنین با ترویج و تبلیغ بر روی مباحثی همچون زیارت مجازی، با افزایش زائر خود را به هدف سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد که همان مرجع علمی شیعیان هست نزدیک و نزدیک تر نماید.

ویژگی دوم بیان شده به این شرح است :

شهر الكترونیك مشهد جامعه ای در محیط آرام بخش، فاقد هرگونه عامل مزاحم آسایشی خواهد بود.

شهر الکترونیک در تحقق یک محیط آرامبخش نقش مهمی دارد تا آنجایی که اگر شهری بدور از شهر الکترونیک باشد روز به روز بر عواملی که آسایش را از انسان می گیرد افزوده خواهد شد.

در در یک پروژه تحقیقاتی مشخص شد که نزدیک به 70 درصد رفت و آمد مردم به دلیل گرفتن خدمات از دولت و شهرداری و انجام کارهای دست و پا گیر نظام بروکراسی اداری است.

ارائه خدمات شهری به شهروندان به صورت الکترونیکی باعث کاهش ترافیک، تصادفات، شلوغی هـا، آلودگـی هـوا و تلف کـردن زمان و انرژی شهروندان در شهر الكترونیك مشهد است.

در این صورت همان زمانی که شهروندان شهر الكترونیك مشهد تلف می کنند که کارهای اداری خود را در بیرون از خانه انجام دهند می توانند صرف تفریح، تربیت فرزندان، استراحت و یا ورزش بپردازند.

گفتنی است در شهر های مدرن جهان در این زمینه این تنها بخشی از از کاهش مشکلات است و در شهری مانند سئول تعداد زیادی از کارمندان دولت هیچ نیازی برای رفتن به محل کار ندارند و وظیفه محول شده را از طریق پورتال خود در سایت سازمان انجام می دهند و زمان بیشتری را صرف استراحت خود می کنند.

با افزایش جمعیت و وسایل نقلیه شخصی و درصد کم افزایش امکانات حمل و نقل عمومی به شیوه ی نوین، در صورت عدم تحقق شهر الکترونیک در شهر مشهد این شهر خود به سوهان روح افراد تبدیل می شود.

ویژگی سوم پیش بینی شده شهر الكترونیك مشهد در افق1404

شهر الكترونیك مشهد ، شهری متعادل و توسعه یافته به ویژه در زمینه های زیارتی، سیاحتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی

باید گفت ایجاد شهر الكترونیك مشهد در تحقق شهری متعادل و توسعه یافته در زمینه های بالا نقش به سزایی دارد. اینک تک تک اثرات شهر الكترونیك مشهد را در موارد بالا که باعث تعادل و توسعه یافتگی در هر کدام از آنها می شود را بیان می کنیم.

اثرات اجتماعی شهر الكترونیك مشهد : ارائه خدمات شهری شبانه روزی به شهروندان شهر الكترونیك مشهد ،کاهش مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا به علت کاهش تردد ها در شهر الكترونیك مشهد ،افزایش سطح رضایت عمومی از حکومت و مشارکت بیشتر مردم در عمران و آبادانی شهر الكترونیك مشهد و کمک به مدیریت شهری ،رای گیری روی خط، کاهش فساد اداری و تبعیض ها و کاهش انتظار مردم در صفوف طولانی

 اثرات اقتصادی تحقق شهر الكترونیك مشهد در توسعه اقتصادی:

ارائه خدمات ارزان تر به شهروندان شهر الكترونیك مشهد ، توسعه تجارت بین المللی شهر الكترونیك مشهد ، توسعه کاربرد بانکداری الکترونیکی و کاربرد کارت های اعتباری و جذب بیشتر توریست در شهر الكترونیك مشهد

اثرات فرهنگی تحقق شهر الكترونیك مشهد در توسعه فرهنگی:

شفاف سازی امور، اطلاع رسانی به موقع به مردم ، آموزش های مجازی و یادگیری افراد صرف نظر از محدودیت های مکانی و زمانی و افزایش سواد الکترونیکی مردم شهر الكترونیك مشهد

اثرات سیاحتی تحقق شهر الكترونیك مشهد در توسعه سیاحتی :

در واقع ایجاد پورتال گردشگری الکترونیکی و اجرای طرح گردشگری الکترونیکی که یکی از لوازم تحقق شهر الکترونیک می باشد می تواند اثرات فراوانی بر سفر های سیاحتی افراد در شهر الكترونیك مشهد بگذارد.

در یک سناریو، سفر فردی به شهر الكترونیك مشهد را بررسی می کنیم :

کاربر با نقش مسافر وارد پرتال شهر الكترونیك مشهد شده و اعمال زیر را انجام می دهد.

ابتدا اگر نسبت به مسیر سفر خود اطلاعات کافی ندارد و یا اگر کلاً به مقصد سفر خود مطمئن نیست ، می تواند در پرتال شهر الكترونیك مشهد آگاهی کافی نسبت به مقصد پیدا کند.سپس نسبت به رزرو سرویس های مورد نیاز خود برای ایجاد برنامه سفر اقدام می کند.

چناچه بخواهد سفر خود را با هواپیما انجام دهد در بخش مربوط به رزرو هواپیما ، اطلاعات سفر خود و شامل مبدا و مقصد سفر ، تعداد مسافرین، نوع کابین پروازی ، بازه زمانی مورد نظر و بازه سنی را وارد کرده و یا با انتخاب گزینه جستجو سیستم لیستی از تمامی پروازهای موجود در سیستم و همخوان با اطلاعات وارد کرده شخص را برای انتخاب شدن نمایش می دهد.

کاربر نیز از بین گزینه ها مناسب ترین را انتخاب می کند .

به همین ترتیب تمامی رزرو های خود را مانند رزرو هتـل ، رزرو اتومبـیـل در مقـصـد، رزرو فعالیت ها در مقصد سفر و یا رزرو تور گردشگری را انجام داده و نهایتاً با وارد کردن اطلاعات شخصی مسافرین و اطلاعات بانکی خود نسبت به تکمیل عمل رزرواسیون اقدام کرده و هزینه خرید خود را پرداخت می کند.

پس از تثبیت عملیات سیستم کدی را به کاربر می دهد – این کد معادل PNR ای است که توسط آن کد می تواند سرویس های رزرو شده را دریافت کند.

به این ترتیب کاربر برنامه سفر خود را تنظیم کرده است و هر آنچه را که برای داشتن یک سفر به شهر الكترونیك مشهد نیاز دارد شخصا رزرو کرده است .

پس با خیالی آسوده سفر خود را آغاز می کند.این کد و اطلاعات توسط متصدی مربوطه به سازمان های مربوطه داده می شود تا عملیات یکپارچه سازی صورت گیرد.

ضمناً همین عملیات می تواند در سفر های شهری در سطحی کوچک تر برای شهروندان شهر الكترونیك مشهد اجرا شود.

به طور قطع اگر شهر الكترونیك مشهد طبق ویژگی پیش بینی شده بالا، در جهت سیاحتی قصد توسعه یافتگی را دارد باید به این نوع لوازمات شهر الکترونیک دیدی عمیق تر داشته باشد.

ویژگی چهارم پیش بینی شده در چشم انداز شهر الكترونیك مشهد در سال 1404

شهر الكترونیك مشهد ، شهروندان و زائرانی سرزنده خواهد داشت ، با احساس رضایت مندی مادی و معنوی

با تحقق شهر الكترونیك مشهد کیفیت زندگی شهروندان به سطح بالاتر خواهد رسید و همچنین نظم در انجام کارها تقویت خواهد شد. مطمئنا افزایش سطح کیفی زندگی و نظم بالای شهری موجب سرزندگی و رضایت مندی افراد در شهر الكترونیك مشهد خواهد شد.

مطمئنا ایجاد تجارت الکترونیک ، بورس الکترونیک و بنگاه های اقتصادی الکترونیکی در شهر الكترونیك مشهد می تواند با اشتغال زایی و درآمد زایی برای مردم شهر الكترونیك مشهد رضایت مندی مادی را به همراه داشته باشد.

در ضمن در اثر الکترونیکی شدن شهر الكترونیك مشهد صرفه جویی قابل ملاحظه ای در بسیاری از مواد اولیه مانند کاغذ و غیره خواهد شد که می تواند در اقتصاد کشور عامل موثری باشد. ضمناً با ایجاد تجارت الکترونیک به معنای واقعی آن در شهر الكترونیك مشهد فرصت های شغلی جدید و متنوعی به وجود خواهد آمد که می تواند مشکلات اقتصادی مردم را کاهش دهد.

ویژگی پنجم مطـرح شـده برای شهر الكترونیك مشهد در افق 1404 و اثرات شهر الكترونیك در تحقق آن :

شهر الكترونیك مشهد ، مرکز و مرجع فعل و انفعالات اقتصاد خدماتی و صنایع برتر با معیار های جهانی خواهد بود.

یکپارچه سازی مدیریت اقتصادی شهر الكترونیك مشهد شاید مهمترین عامل برای تحقق هدف بالا است.

در صورتی که تمامی موارد اقتصادی در سیستمی یکپارچه و بر اساس پارامترهای استاندارد قابل دسترس باشند ، مطمئنا تصمیم گیری ها می تواند در فضایی روشن تر و با دیدی صحیح نسبت به مسائل انجام شود.

آموزش و به کارگیری رسانه ها در ایجاد فرهنگ درست مصرف کردن و استفاده از لوازم کم مصرف و بهینه از دیگر استراتژی های رسیدن به این هدف در شهر الكترونیك مشهد است که سامانه های الکترونیکی در یک شهر می تواند خدمات زیر را در تحقق پیاده سازی این استراتژی انجام دهند.

1. تبلیغ و فرهنگ سازی مصرف بهینه در پیام های الکترونیکی برای شهروندان در شهر الكترونیك مشهد

2. ایجاد فضای آموزشی مجازی در جهت اصلاح الگوی مصرف که می تواند در غالب دوره های آموزشی برگزار شود و به شرکت کنندگان این دوره ها تسهیلات همچون اینترنت مجانی و فضای دانلود و غیره را بدهد.

3. معرفی روش های جدید استفاده از انرژی و یا محصولات در فضای مجازی به شهروندان شهر الكترونیك مشهد

بستر سازی برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی از استراتژی های تحقق هدف بالاست کـه مطمئنـا جـذب سرمایـه گزار به ویژه سرمایه گـزار خارجـی در یک شهـر الکترونیـک ، بویژه شهر الكترونیك مشهد راحت تر امکان می پذیرد.

شهر تورنتو کانادا بعد از اینکه توانست خود را به عنوان یک شهر الکترونیک مطرح نماید ، آمار جذب سرمایه گزار خارجی خود را 5 درصد افزایش داد.

...

...

کاربرد شهر الكترونیك مشهد در تحقق جذب سرمایه گزاری خارجی بدین شرح است.

1.سایت شهر الكترونیك مشهد می تواند با توانایی بالایی تمامی عرصه ها و فرصت های سرمایه گزاری خارجی را در غالبی جذاب برای جهانیان به نمایش گذارد. 

2.بورس الکترونیکی شهر الكترونیك مشهد می تواند مکانی مناسب برای سرمایه گزاران خارجی باشد ، همان طور که می دانید در صورت عدم وجود بورس الکترونیکی سرمایه گزاران ملزم به حضور فیزیکی در محل تالار بورس شهر الكترونیك مشهد هستند و از طرفی زمانی بسیاری را باید صرف رفت و آمد ها کنند که برداشتن محدودیت های مکانی و زمانی به سرمایه گزاران خارجی این امکان را داده است که با امکان سنجی و در نظر گرفتن فاصله های جغرافیایی فرصت های سرمایه گزاری شهر های دیگری به غیر از  شهر اصلی فعالیت خود را به عنوان شهر سایه انتخاب نمایند.

در نتیجه تحقیق و پژوهشی که توسط (nedven vergas) در سال 2002 صورت گرفت تنها یک سرمایه گزار خارجی به دلیل نپرداختن هزینه زیاد سفر های خارجی کارشناسان خود به کشور کانادا ، از سرمایه گزاری در این کشور خودداری می نمود.

اما با بورس الکترونیکی او هم اکنون از سرمایه گزاران اصلی در کانادا و به ویژه در شهر تورنتو است.

3.گردشگری الکترونیکی از عوامل مفید جذب سرمایه خارجی در شهر الكترونیك مشهد است که گردشگری الکترونیکی افزایش توریست شهر الكترونیك مشهد را به ارمغان خواهد داشت.

توانمند سازی نیروی انسانی شهر الكترونیك مشهد و افزایش بهره وری نیروی کار از دیگر استراتژی های مفید در تحقق هدف بالاست. افراد و کسانی که کار ، استعداد و خلاقیت به سازمان ارزانی می دارند و پویایی به سازمان می دهند از مهمترین منابع به حساب می آیند. پس معقول است که مدیران مهمترین وظیفه خود را گزینش و آموزش و پرورش افرادی بدانند که می توانند هدف های سازمان را به بهترین نحو تامین کنند.

ملاحظه می شود که افزایش بهره وری نیروی انسانی شهر الكترونیك مشهد امروزه لازمه پیشرفت در تمامی عرصه های صنعت و اقتصاد است و حوزه فناوری اطلاعات و حکومت شهر الكترونیك مشهد می تواند کاربردهای زیر را در زمینه بهره وری در نیروی انسانی داشته باشد.

1. وقتی مدیران نیز در شهر الكترونیك مشهد از ابزارهای اینترنتی و نوین تصمیم گیری بهره ببرند مطمئناً می توانند در جهت سازماندهی و کسب خروجی لازم از نیروی انسانی بهتر عمل نمایند. سیستم های تصمیم گیری  مانند DSS سیستم پشتیبان تصمیم گیری می توانند در این زمینه نقش به سزایی ایفا نمایند.

دی اس اس از طریق به کارگیری مدل در پایگاه مدل و نیز داده های مورد نیاز از طریق پایگاه داده می تواند با کاربر از طریق برنامه رابط ارتباط برقرار نموده و به صورت تعاملی به تحلیل مسئله و ارائه نتایج بپردازد.

گفتنی است که دی اس اس در بسیاری از موارد ویژه گی های بارزی برای حل مسائل نیروی انسانی دارد.

2. کاریابی و جذب اطلاعات افراد در شهر الكترونیك مشهد از قبیل میزان تخصص ، سن و غیره و افراد را در شغل متناسب با تخصص آنها گماردن. سیستم یکپارچه افراد دارای کار و بیکار در شهر الکترونیک امروزه در بسیاری از شهر های پیشرو در خدمات الکترونیکی از محبوب ترین خدمات است.تنها شهر بوستون با راه اندازی صفحه اطلاعات کاری شهروندان در سال اول توانست روند کاریابی شهری را 5 در صد افزایش دهد.

3.  اگر سازمانی برای منابع انسانی خود برنامه ریزی نکند ، در می یابد که نمی تواند افراد واجد شرایط را در موقع لازم براحتی پیدا کند و یا اینکه نمی تواند چنین هدف هایی را به صورت موثر و موفقیت آمیز تامین نماید.

برنامه ریزی اولین رکن مدیریت منابع انسانی در شهر الكترونیك مشهد است .

اگر برنامه ریزی در شهر الكترونیك مشهد اشتباه صورت گیرد ، مطمئناً کار تا پایان اشتباه صورت خواهد گرفت.

اگر شهر الکترونیک به صورت کامل در شهر الكترونیك مشهد پیاده شده باشد و به اشتراک گذاری اطلاعات را که باید حکومت شهری میان خود و مصرف کننده ،بخش خصوصی و سازمان های دولتی خود برقرار کند را برقرار نماید با این یکپارچگی اطلاعات که البته باید در سطوح مختلف و تنوع آمیزی باشد مدیران شهری می توانند با استفاده از این اطلاعات همگن ، کامل و یکپارچه برنامه ریزی صحیحی در جهت تولید و یا تقاضا نیروی انسانی در بخش های مختلف کنند.

درحالت فعلی مشکل کشور ما همیشه در بخش نیروی انسانی ، عدم تعامل بین دستگاه های به خصوص دولتی بوده است و به طور مثال وزارت علوم تعداد فارغ التحصیلی را در یک رشته به بیرون از دانشگاه می فرستد که وزیر صنایع و معادن سرمایه گزاری در بخش تخصصی آنها را برای کشور خنده دار می داند و دارای عدم توجیه اقتصادی می داند. مطمئنا با سیستم یکپارچه شهر الكترونیك مشهد و البته با تصمیم گیری درست مدیران این مشکل تا حدی قابل حل است.

4. آموزش منابع انسانی : شهر الكترونیك مشهد می تواند با آموزش مهارت های مختلف از طریق صفحه آموزش وبگاه خود ،نقشی مهم در آینده کاری افراد داشته باشد.

5. همان طور که بیان شد شهری مانند سئول دارای کارمندان زیادی است که برای انجام فعالیت خود لازم به ترک منزل نیستند و تمامی وظیفه محول شده را از طریق اینتـرنت انجام می دهند.

اینگونه موارد باعث عدم خستگی کارمند و اتلاف سرمایه است که در نهایت باعث افزایش راندمان کار نیروی انسانی در شهر الكترونیك مشهد می شود.

6.کاهش شدید فساد اداری از نتایج ایجاد شهر الكترونیك مشهد است و به این صورت انحراف در کارمندان که از عوامل پایین آمدن بهره نیروی انسانی است تا حد زیادی کاهش می یابد.

فرهنگ سازی برای ارتقا سطح فعالیت های اقتصادی در سطح بین المللی از دیگر راهکار های اقتصاد خدماتی و صنایع برتر با معیار های جهانی است.

به طور قطع این فرهنگ سازی باید توسط آشنا کردن اقتصاد گران داخلی با سطوح جهانی اقتصاد باشد.این آشنایی با وجود شهری الکترونیک و دارای ارتباط با اقتصاد باز جهان مقدور است.

اینترنت باید با سرعتی بالا ، قیمتی مناسب و کاربرانی متخصص در دسترس اقتصاد گران داخلی شهر الكترونیك مشهد باشد تا بتوانند از معیار های جهانی آگاهی یابند و با مشاهده استانداردها و نتایج سیستم های نوین تلاش خود را برای جهانی شدن دو چندان کنند.

حذف تبعیض های اقتصادی و ایجاد فرصت های برابر از استراتژی ها و راهبردهای مهم رسیدن به هدف فوق است.

از جمله این تبعیض ها می توان به تبعیض های اقتصادی حقوق زنان در شهر الكترونیك مشهد اشاره کرد.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات اجتماعی- اقتصادی انگلستان ، زنانی که در مشاغل اقتصادی و مالی مشغول به کار هستند ۶۰ درصد کمتر از مردان حقوق دریافت می کنند.

این گزارش می افزاید در مشاغل مشابه مالی ، حقوق سالانه ی مردان نزدیک به دو برابر زنان است.

هم چنین زنان در مشاغلی که مکان ثابت داشته ، مدرک علمی می دهند و از نظر رتبه ی شغلی مدیریتی و ارشد به حساب می آیند پست های بسیار کمتری را نسبت به مردان در اختیار دارند.

از سوی دیگر زنانی که به صورت تمام وقت کار می کنند سالانه به طور میانگین ۵۵ درصد کمتر از مردان در همان مشاغل مشابه حقوق دریافت می کنند.

جالب اینجاست که این زنان حتی اگر مزیت هایی مانند مدرک دانشگاهی و مدارک علمی معتبر دیگر نیز داشته باشند ، باز هم از نظر دریافتی تفاوت فاحشی با مردان دارند.

آمارهای دیگر حاکی است ، تنها ۱۱ درصد از مشاغل مدیریت مالی را زنان در اختیار داشته و ۸۹ درصد آن در قبضه مردان است.

انتشار این آمارها از سوی موسسه تحقیقات اجتماعی و اقتصادی انگلیس ، واکنش شدید فعالان حقوق زنان را در پی داشته است.

از دیگر تبعیض های اقتصادی می توان به کار اجباری کودکان و حقوق کم آنها و همچنین مهاجران غریب در کشور هـای مختلف اشاره کرد.

موارد کاربردی شهر الكترونیك مشهد در کاهش تبعیضات اقتصادی

1. به دنبال ایجاد شهر الكترونیك مشهد فرصت های تجارت الکترونیک ایجاد می شود و افراد می توانند مانند شهر لندن در سایت این شهر به عنوان یک فرد شاغل با نام کاربری و بدور از هویت خود به تجارت و خرید و فروش مشغول شوند.در کل، مبادلات اقتصادی که با استفاده از فضای سایبر صورت می گیرد فرصتی برابر بدور از هر گونه توجه به هویت افراد را امکان می سازد همچنین زنان خانه داری که به امور منزل می پردازند می توانند در کنار کار خود در منزل به فعالیتی اقتصادی بپردازند و ازحقوق و مزایا بهره مند شوند. بازار الکترونیک شهر الكترونیك مشهد این امکان را به زنان می دهند که با استفاده از این فرصت برابر دچار تبعیضات اقتصادی نشوند.

2. با داشتن شهر الكترونیك مشهد و یکپارچه سازی کلیه فعالیت های اقتصادی و در دسترس بودن تمامی موارد و گزارش های بنگاه ها، دولت مردان می توانند با بررسی وضعیت حقوقی افراد با بنگاه های متخلف برخورد نمایند.

3. از دیگر معضلاتی که در حوزه تبعیضات اقتصادی می گنجد ،پرداخت رشوه در نظام بروکراسی است که باعث ایجاد مزیت اقتصادی افـرادی بـا استـفـاده از رابطـه ها را ممـکـن می سازد.

فساد در کشور های اداری کم وبیش گریبان گیر همه کشور ها می باشد و به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های کنونی جامعه جهانی است.با افزایش سطح تماس میان ارائه دهندگان خدمت و دریافت کنندگان آن امکان بروز فساد در بعضی حوزه ها افزایش می یابد

سازمان های محلی وشهرداری ها در اکثر کشورها دارای بودجه خودگردان می باشند که احتمال ایجاد فساد را بیش از سایر دستگاه ها فراهم نموده است.

در سال های اخیر بسیاری از شهرداری ها با استفاده از فناوری اطلاعات به سمت ریشه کنی فساد حرکت نموده اند .شهرداری الکترونیک شهر الكترونیك مشهد با استفاده از فناوری اطلاعات ، با تغییر در معماری ساختار خود و با ساده سازی رویه ها و قوانین و مهندسی مجدد فعالیت ها و شفافیت رویه و ارتباط موثر با شهروندان خدمت خود را در حوزه وظایف شهرداری به صورت قابل دسترس و امن به شهروندان ارائه می کنند.

کشور کره جنوبی با راه اندازی پورتالی در شهر سئول با نام (O-P-E-N) توانست در مدت 13 ماه میزان شفافیت در روند تصمیم گیری را 25.1% افزایش داده و وقوع فساد را 9.3% کاهش دهد.

ویژگی ششم پیش بینی شده در سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد در افق 1404 و اثرات شهر الکترونیک در تحقق آن :

شهر الكترونیك مشهد  ، مرکزی علمی بر پایه فناوری های روز در کلاس جهانی خواهد بود.

در سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد در افق 1404 بارها از جهانی شدن به عنوان یک عامل مهم و اساسی برای تحقق اهداف یاد شده است. همین طور بار ها عبارت هایی مانند کلاس جهانی و یا با معیار های جهانی آورده شده است.

جهانی سازی اولین استراتژی تحقق هدف بالاست. یدون تردید استقرار و توسعه شهر الكترونیك مشهد کمک های زیادی به اصل جهانی سازی می کند.

خطوط كلی جهانی شدن شهر الكترونیك مشهد :

1. تغییر تعاریف در واژه های كلیدی در شهر الكترونیك مشهد

2. جا به جایی تدریجی قدرت از دولت های محلی به نهادهای بین المللی و شركت های فراملیتی

3.  تغییر تئوری های حاكم بر اقتصاد در شهر الكترونیك مشهد

4. تغییر در تقسیم كار جهانی از شیوه ی خوشه ای به خطی

5. ظهور امپریالیسم جهانی در چارچوب جهانی سازی اقتصادی.

البته این خطوط کلی بیشتر با تعریف جهانی شدن اقتصاد همخوانی دارد امّا مهمترین بخش جهانی شدن در اقتصاد بوده است و تا آنجایی که تا مدت های زیاد کارشناسان و محققان از جهانی شدن مسائلی چون فرهنگ و ورزش غافل بودند.

1. تغییر تعاریف در واژه های کلیدی از اثرات جهانی شدن است و ضمن مثالی برای این تغییر کاربرد و نقش شهر الکترونیک را در این زمینه بررسی می کنیم.

تغییر معنـی واژه کـار : در علـم واژه ی كـار به «انجام فیزیكی عملی بی واسطه كه باعث ارزش افزوده می گردد» اطلاق می شد.

در این میان «انجام عمل فیزیكی» مهمترین ویژگی كار را تشكیل می داد.

به عبارت دقیـق تـر، كارگـر به كسـی اطلاق می شد كه این عمل فیزیكی را به انجام می رساند و به همین دلیـل مكاتـب ماركسیـستـی «كارگر» را مهمترین عامـل اقتصـاد تعـریف می نمودند ولی در شرایط حاضر كه جهان هنوز به اوج شكوفایی اقتصادی جهانی شده، نرسیده، تعریف كار در جوامع پیشرفته تغییر زیادی نموده است.

امروزه کار می تواند فکر کردن و یا حتی یک عمل فکری در تجارت الکترونیک و فضای سایبر در شهر الكترونیك مشهد باشد و به سمتی می رویم که ارزش کاری که حجم فیزیکی ندارد بر خلاف دوران گذشته اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

2. در مسیر جهانی شدن باید هر شهر زیر ساخت های لازم را برای رسیدن به این هدف را فراهم سازد ، جابه جایی قدرت از دولت های محلی به نهاد های بین المللی نیازمند استاندارد و یکپارچه بودن خدمات و اطلاعات می باشد تا در نهادهای بین المللی قابلیت استفاده داشته باشد.

شهر الكترونیك مشهد این ویژگی هـا را فراهـم می آورد.

3. تغییر تئوری های حاکم بر اقتصاد به معنائیست که دیگر تئوری های داخلی و سنتی قابل اجرا نخواهد بود و ارزش ها و شیوه های نوینی وارد کشور می شود.

4. تغییر در تقسیم کار جهانی از شیوه ی خوشه ای به خطی می تواند توسط سامانه شهر الكترونیك مشهد به تمامی تولید کنندگان در نقاط مختلف اعلام شود و نوع تولید جدید آنها را به اطلاع برساند.

5.برخی بر این عقیده اند که جهانی سازی نقشه ایست که از سوی چندی از ابر قدرت های دنیا ترسیم شده است تا راحت تر بتوانند مال و سرمایه های ملل را چپاول کنند.

در صورت بودن وبگاه پیشرفته و یکپارچه شهر الكترونیك مشهد این سامانه می تواند هوشیاری لازم را در میزان تعرفه ها ، باز کردن مرزها و مبادلات اقتصادی باز را در مواقع لازم با اطلاعات یکپارچه و دقیقی که از کسب و درآمد تجار دارد را بدهد.

ایجاد مهارت های فنی در کلاس جهانی دیگر استراتژی تعیین شده است که بدون آموزش اینترنتی رسیدن به چنین مرحله ای بسیار سخت است. .

همچنین آشنایی با مهارت های فنی در سطح جهانی نیازمند رسوخ بالای اینترنت در شهر الكترونیك مشهد است که با ایجـاد شهـر الکترونیـک به وجـود می آید.

و در کل استقرار شیوه شهروند مداری از دیگر استراتژی های تحقق سند چشم انداز در شهر الكترونیك مشهد است.به دلیل آنکه اگر شهروندان در تصمیم ها شرکت نکنند و با ارائه ایده های خود شهرداری را یاری نکنند حتماًً دست یابی به اهداف بالا غیر ممکن است که شهر الکترونیک در فضای مجازی زمینه اعلام نظرات را به تک تک شهروندان می دهد و شهروندان می توانند در مواردی که احساس نیاز می کنند نظرات خـود را در اختیـار مسئولین قرار دهند.

گفتنی است شهر الکترونیک بوستون در سایت خود بخشی به نام ارتباط با نماینده شهردار را دارد و در صورت نیاز می تواند هر لحظه و همزمان با یکی از مردم شهر در امور شهروند مداری با استفاده از وب کم و میکروفون جلسه ای داشته باشد.

شهردار بوستون برای رابطه با نظرات مردم 500  نیروی متخصص را استخدام کرده است که هر کدام می توانند هر لحظه  به صورت برخط با شماری از شهروندان از طریق فضای مجازی دیدن و صحبت کنند.

نتیجه گیری :

همان طور که مشاهده نمودید سند چشم انداز شهر الكترونیك مشهد در افق 1404 عوامل بسیاری دارد و ایجاد و توسعه شهر الکترونیکی مشهد تاثیر بسیار زیادی در تحقق اهداف آن دارد.

تا آنجایی که در بعضی از بخش ها بدون خدمات شهر الکترونیک، تحقق بعضی اهداف در شهر الكترونیك مشهد دور از ذهن است.

نکته تامل برانگیز آن است که ایجاد شهر الكترونیك واقعی مشهد در بسیاری از سطوح فعالیت های مردم شهر مشهد تاثیر گزار است و کمتر فعالیتی است که از فواید آن بی بهره باشد.

در پایان متوجه می شویم که پروژه الکترونیکی شدن شهر مشهد از مهمترین پروژه های شهر مشهد است و توجه به این موضوع توجه به اکثر موضوعات است و بی توجهی و عقب ماندگی در این زمینه نه تنها باعث عقب ماندن این پروژه می شود بلکه به بسیاری از موضوعات مورد نظر حوزه شهر الكترونیك مشهد و مدیریت شهری ضرر می رساند.بدیهی است در دنیای امروز که تکنولوژی و پیشرفت الکترونیکی در تمامی امور وارد می شود باید کارگروهی انطباق هر یک از تکنولوژی های نو ظهور را نسبت به خدمات شهری بررسی نماید. امید است شهر الكترونیك مشهد با حرکت هرچه سریعتر به سمت الکترونیکی شدن فواید بسیاری را برای مردم عزیز شهرمان به وجود آورد.

وبلاگ شهر الكترونیك مشهد برگرفته  از مطالب جواد موسوی

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic