تبلیغات
شهر الكترونیك مشهد - پزشكی از راه دور Telemedicine

شهر الكترونیك مشهد

پنجشنبه 3 فروردین 1391

پزشكی از راه دور Telemedicine

شهر الكترونیك مشهد: سید علی حسینی   موضوع: پزشكی از راه دور، 

پزشكی از راه دور   Telemedicine 

پزشكی از راه دور به استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی از راه دور گفته می شود. فناوری ارتباطات این امکان را فراهم می کند تا خدمات پزشکی به مراکزی که از لحاظ جغرافیایی از مرکز ارائه دهنده مجزا هستند فراهم شود. ارتباط تله مدیسین معمولا از طریق خطوط تلفن معمولی برای انتقال سیگنال‌های دیجیتالی به کمک کامپیوتر تامین می شود. همچنین امکانات پیشرفته ارتباطی نظیر فیبرهای‌نوری، خطوط ماهواره ای و موارد مشابه دیگر امکانات گسترده ای را در انتقال اطلاعات فراهم می کنند. 

تله مدیسین را می توان در سه حوزه مختلف بررسی کرد:

1)کمک به تصمیم گیری

ساده ترین امکان تله مدیسین استفاده از بانک اطلاعاتی مراکز درمانی جهت تصمیم گیری صحیح متخصصان است. این عملکرد که قدیمی ترین کاربرد تله مدیسین است به کمک موتورهای جستجو نتایج تحقیقات و روش‌های مختلف درمان را برای پزشکان در هنگام کار فراهم می کند.

2) انتقال حس

منظور از انتقال حس، ارسال اطلاعات بیمار از یک مرکز به مرکز دیگر است. اطلاعاتی نظیر سیگنال های حیاتی بیمار به خصوص تصاویر رادیولوژی دیجیتال و حتی تصویر ظاهری بیمار را می‌توان از طریق تله مدیسین منتقل نمود.

3) همکاری در مدیریت بیمار به صورت RealTime

مهمترین و جدیدترین کاربرد تله مدیسین به کارگیری فنآوری انتقال تصاویر ویدئویی بیمار است که کمک می‌کند پزشکان مختلف در فرایندهای درمانی از قبیل عملهای جراحی یا فرایندهای دراز مدت وضعیت درمان را مدیریت کنند. علاوه برتصاویر ویدئویی وضعیت ظاهری بیمار، اطلاعات تجهیزات گوناگونی نظیر استتوسکوپ، افتالموسکوپ، اتوسکوپ و درماسکوپ نیز می‌تواند منتقل شوند.

کاربردهای بالینی پزشكی از راه دور

در تله مدیسین انتقال داده‌های زیر صورت می گیرد که شامل عکس های پزشکی، گزارشهای دوجانبه سمعی و بصری، گزارش های پزشکی بیمار، استخراج داده‌ها از مراکز پزشکی (شامل ا طلاعات ضروری) و فرستادن آن به صورت فایل است. تله مدیسین در دنیای امروز شامل برهم کنش دو سیستم سمعی بصری بین بیمار و تخصص های پزشکی، فرستادن داده‌های مربوط به بیمار از منزل به کلینیک یا انتقال فایل مربوط به داده‌های پزشکی بیمار است. بطور کلی تله مدیسین با هدف بالا بردن کیفیت درمان، بهبود ارتباط میان مراکز پزشکی، بهینه سازی دسترسی به متخصصان، کاهش نیاز به حمل و نقل بیماران و کاهش هزینه های درمانی به کار گرفته می شود. امروزه بسیاری از تخصصهای پزشکی از تله مدیسین به طور گسترده استفاده می کنند. از متخصصان قلب و عروق گرفته تا متخصصان پوست، مراقبت های پزشکی، خانگی، متخصصان غدد، جراحان، رادیولوژیست‌ها و حتی روان پزشکان این فنآوری پیشرفته را به خدمت گرفته اند. ثابت شده است که تله مدیسین در مراقبت های پزشکی بهداشتی مناطق روستایی دارای بهترین فایده و تاثیر می‌باشد.

* مراقبت در منزل

باتوجه به رشد جمعیت سالمند در ایران و کمبود پزشک متخصص مراقبت در منزل از طریق تله مدیسین دارای پتانسیل روبه رشد فراوانی می‌باشد.

* مانیتورینگ بیمار

با مانیتور از راه دور بیمار که جایگزین مانیتورینگ هولتر شده است می‌توان اطلاعات بیمار را از خانه وی به محل کار متخصص قلب منتقل نمود. و یا در مناطق دور دست که روانپزشک ساکن ندارند. می‌توان از بیماران به طریق ویدیو کنفرانس، شرح حال گرفت و تحت درمان و پیگیری توسط روانپزشک ساکن منطقه دیگر قرار داد.

* جراحی

موارد استفاده ویدیو کنفرانس در جراحی به صورت: Intra-Operative ، Pre-Operative ، Post–Operative می‌باشد. می‌توان از بیماران با استفاده از ویدیو کنفرانس شرح حال گرفت. تا غربالگری اولیه کاندیداهای عمل صورت گیرد. این روش از مسافرت بیماران جهت مشاوره به مراکز جراحی در مناطق دیگر جلوگیری می‌کند. طی عمل جراحی، تله مدیسین می‌تواند جهت ارتباط برقرار کردن با یک استاد دیگر حین عمل مورد استفاده قرار گیرد که تله مدیسین نامیده می‌شود. و یا می‌تواند جهت نشان دادن روش عمل به پزشکان و دانشجویان استفاده شود که در این صورت از حضور آنها در اتاق عمل و شلوغی ناشی از آن جلوگیری می‌شود. بالاخره می‌توان از تله مدیسین جهت پیگیری های بعد از عمل بهره گرفت.

* پزشكی از راه دور اورژانس

یکی از کاربردهای عمده تله مدیسین بخش اورژانس است و پزشکان همواره در این بخش نیاز به مشاوره انواع تخصص ها دارند. به خصوص در مناطق دور افتاده که دسترسی به تخصص های مختلف فراهم نیست. تله مدیسین امکانات گسترده‌ای را جهت بالابردن کیفیت درمان در بخش اورژانس فراهم می کند. البته تاثیر کارآیی تله مدیسین به امکانات و زیر ساخت های هر مرکز مربوط می شود. امروزه کاربرد این فرایند تا آن حد پیش رفته است که کاهش اشتغال پزشکان در بخش اورژانس به یک نگرانی در جامعه متخصصان اورژانس تبدیل شده چرا که مرکز اورژانس می توانند بدون نیاز به پزشک متخصص اورژانس و با اتکا به مشاوره چندین متخصص مستقر در مراکز شبکه‌های تله مدیسین خدمات خود را با کیفیت بهتر ارائه دهند. (در تحقیقات نشان داده شده است که جهت پوشش ICU های امریکا به صورت 24 ساعته و 7 روز در هفته احتیاج به 35000 پزشک متخصص طب اورژانس وجود دارد. در صورتیکه در حال حاضر فقط 5500 پزشک اورژانس در آمریکا وجود دارد)

* سیستمهای تله رادیولوژی (Tele Radiology Systems)

سیستمهای تله‌رادیولوژی (رادیولوژی از راه دور)، انتقال الکترونیکی تصاویر رادیویولوژیک و متون مشاوره ای، از محلی به محل دیگر را به عهده دارند. سیستمهای تله رادیولوژی، به نحوی طراحی شده‌‌اند که تشخیص و مشاوره را تسهیل نموده و امکان برقراری ارتباط بخشهای مختلف بیمارستان با سایر بخشها، منزل پزشکان یا درمانگاه را از طریق خطوط تلفن،‌ شبکه‌های دیجیتالی و یا انتقال مایکروویو یا ماهواره ای را فراهم می‌آورند. از آنجا که امکان انتقال داده‌های تصویری به مسافت هزاران کیلومتر وجود دارد، بیمارستانها و مراکز پزشکی اورژانس دور دست که فاقد رادیولوژیست مقیم می باشند، می‌توانند تصاویر مربوطه را جهت مرور و تفسیر به رادیولوژی در بیمارستان بزرگتری انتقال دهند تا بررسی و تفسیر مناسبی در این زمینه، صورت گیرد. رادیولوژی از راه دور، امکان مشاوره online دو سویه را فراهم ساخته و این امکان را به رادیولوژیست می دهد که به چندین درمانگاه رادیولوژی مستقل یا مرکز سیار، خدمات رسانی کند بدون آنکه بخش رادیولوژی بیمارستان را ترک نماید. همچنین تله رادیولوژی، توسط ارتش در مواقع جنگ و بوسیله پرسنل پزشکی اورژانس در هنگام بروز بلایای طبیعی، مورد استفاده قرار گرفته و از این طریق تشخیص و درمان اورژانس را بهبود می بخشد. 

* سیستم های ویدئو کنفرانس Video Conferencing Systems

سیستمهای ویدئوکنفرانس تله مدیسین، به منظور تشخیص و تجویز درمان طبی بیمارانی که در نقاط دور قرار دارند،‌ مشاوره بالینی متخصصین از راه دور، آموزش پرسنل پزشکی و امور اداری-تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. تله مدیسین می‌تواند به اندازه یک مکالمه تلفنی میان پرسنل یا ارسال فاکس از یک متخصص قلب به پزشک مراقبت‌های اولیه ساده بوده و یا در حد معاینه ویدیوئی همزمان، توسط پزشکانی که صدها کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند پیچیده باشد. امروزه،‌ متداولترین مورد مصرف این تکنولوژی، آموزش و مدیریت است. البته موارد استفاده از تکنولوژی تله مدیسین رو به افزایش است. امروزه از مواردی که در آنها تصاویر (مثل تصاویر رادیوگرافی یا اسلایدهای پاتولوژی) و دیگر اطلاعات مربوط به بیمار در یک طرف گرفته شده و به سیستم حافظه در سمت دیگر ارسال می گردد تا بعدا مورد بازبینی قرار گیرد، در تله رادیوگرافی، تله پاتولوژی و تله درماتولوژی استفاده می شود.

استفاده از تکنولوژی ویدئوکنفرانس تله مدیسین می‌توان هزینه‌های مسافرت متخصصین و انتقال بیمار و زمان لازم جهت تشخیص بیماری و تصمیم گیری در مورد درمان را کاهش دهد. مفید بودن تکنولوژی تله مدیسین به خصوص در ادغام منابع بالینی سیستمهای بهداشتی-بیمارستانی، غلبه نمودن بر موانع جغرافیایی و کمبود پرسنل پزشکی در هنگام درمان بیماران در سوانح و موقعیت‌های جنگی و ارائه خدمات مراقبت بهداشتی به بیماران واقع در مناطق ایزوله (مثل نواحی روستایی و زندانها) به اثبات رسیده است. انتظار می‌رود پذیرش و استفاده گسترده‌تر از تکنولوژی تله مدیسین کیفیت مراقبت را افزایش داده و از هزینه مراقبتهای تخصصی بین المللی بکاهد.   

* آموزش از راه دور

آموزش مداوم کارکنان حرف پزشکی امروزه به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. آموزش ممکن است شانس تشخیص صحیح بیماریها در مرحله اول را افزایش داده و همچنین با توجه به پیش­گیری و توصیه­های بهداشتی از قبیل رژیم غذایی و رعایت بهداشت و دیگر ضرورتهای یک زندگی سالم هزینه‌ها و تجهیزات مصرفی را به حداقل برساند.

مسائل تكنولوژیك پزشكی از راه دور

از آنجایی‌که تله مدیسین در روابط پزشک و بیمار به کار می رود، تکنولوژی نقش بسیار مهمی را در ایجاد این ارتباط ایفا می‌کند. مسائل تکنولوژی تله مدیسین را می توان به ارتباطات راه دور تکنولوژی تصویر و صدا و شبکه تقسیم بندی نمود.

* انتخاب بستر ارتباطی راه دور :

اولین و سخت ترین گام پیشروی برنامه نویسان تله مدیسین، انتخاب نوع ارتباط از راه دور است که شامل انواع مختلفی از نظر پهنای باند و انواع گوناگونی از نظر تكنولوژی مخابراتی مانند ماهواره میکرویو، بی سیم، کابل و اینترنت می‌باشد. به عنوان یك مثال ساده می توان زیر ساخت های ارتباطی را از جنبه های مختلف به صورت جدول زیر مقایسه نمود.

* تکنولوژی صدا و تصویر

از آنجایی که عملکرد تله مدیسین بر مبنای انتقال دوطرفه اطلاعات صدا و تصویر بنا شده است. بنابراین پیشرفت این تکنولوژی کلید موفقیت استفاده بالینی از تله مدیسین می‌باشد.

* شبکه :

ارتباط سریع و پایدار بین دو مرکز دور و بیمار جهت استفاده بالینی تله مدیسین حیاتی می‌باشد و به همین دلیل تهیه شبکه‌های ارتباطی با در نظر گرفتن نکات فنی مناسب لازم است. شبکه باید دارای قابلیت پیگیری انتقال اطلاعات باشد و قابلیت اتصال به شبکه های دیگر را نیز داشته باشد. خصوصیات فنی مانند پهنای باند، پردازش اطلاعات، امنیت اطلاعات و ترافیک اطلاعات در این زیر مجموعه می‌باشد.

جمع آوری  از وبلاگ شهر الكترونیك مشهد

به نقل از mums.ac.ir

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :