شهر الكترونیك مشهد

سه شنبه 1 فروردین 1391

خودرو هوشمند در شهر الكترونیك

شهر الكترونیك مشهد: سید علی حسینی   موضوع: خودروهای هوشمند در شهر الكترونیك، 

خودرو هوشمند یكی از ملزومات شهر الكترونیك و حمل و نقل هوشمند می باشد.هدف اصلی این پژوهش طراحی این سیستم با یك شیوه نوین و دستیابی به حداكثر كارایی ممكن برای حمل و نقل در شهر الكترونیك است.سیستم طراحی شده كه تركیبی از علوم مختلف را در ساختار خود دارد قادر است مشكلات ناشی از ترافیك را در شهرهای الكترونیك كمتر كند.

دانش قدرت و ایمنی است

برنارد رابرستون نایب رئیس بخش تكنولوژیهای مهندسی، پاییز گذشته، در جمع خبرنگاران اعلام كرد: " خودروهای بدون سرنشین، با اینكه بارها نمایش داده شده اند، تا زمان مشخص برای عرضه به بازار آماده نخواهند شد."

در حالی كه در انتظار بزرگراههای هوشمندتر هستیم،امكانات و تكنولوژی لازم برای رانندگیهای بی تصادف و كاهش تصادفات فراهم است.

یكی از اعضای هیأت مدیره دایملر كرایسلر، كلوس دیتر فوهرینگر اعلام كرد كه براساس آمار سال 2000، در آمریكا حدود 42000 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند و تعداد مجروحین این حادثه ها به مرز سه میلیون نفر رسید. عامل نه حادثه از هر ده حادثه،خطاهای انسانی بوده در بیش از بیست درصد آن، خواب علت حادثه بوده است.

یك لحظه به تمام كسانی كه می شناسید و در حادثه ای رانندگی جان خود را از دست داده اند، فكر كنید.

فوهرینگر پیش بینی می كند كه چنانچه در آینده خودروها به سیستمهای كمكی مناسب مجهز شوند. شاهد این گونه حوادث نخواهیم بود.

رانندگی بدون تصادف

به نظر می رسد كه در صورت توجه بهتر راننده، از بسیاری از تصادفات جلوگیری می شود. اما امروزه به دلیل وجود بسیاری از حواس پرتیها، ازجمله پاسخ گویی به تلفن همراه، تعویض كانالهای رادیویی و... راننده برای تمركز كافی به روی جاده به كمك نیاز دارد. با این همه حتی دقیق ترین راننده ها هم با عواملی مثل دید كم، اشیاء غیر منتظره در جاده یا اشكال لاستیكها غافلگیر می شوند.

اداره حمل و نقل آمریكا، در برنامه ابتكاری ماشینهای هوشمند در سال 1998، هشت مورد را كه سیستمهای هوشمند می توانستند باعث افزایش ایمنی شوند، معرفی كرد. این نیست شامل چهار راه جلوگیری از برخورد، مثل تنظیم عقب خودرو، خروجیهای جاده، تقاطعها و تعویض راه می شد. دو راه تقویت كردن، بالا بردن دید و افزایش پایداری خودرو بود و دو بررسی حالات راننده و اختلال حواسهای او را شامل می شد.

به علاوه، به نظر مارتین تریبر و دیرك هلبینگ از دانشگاه درسدن در آلمان، شاید سیستمهای كمك به راننده روزی بتوانند بزرگراهها را هم از موانع تخلیه كنند. با مدل سازی یك بزرگراه، نشان داده شده است كه اگر ده درصد خودروها به سیستم كمكی مجهز باشند، با كاهش تعداد ترمزها، مشكل مسدود شدن بزرگراهها حل می شد و اگر بیست درصد به این سیستم مجهز شوند، كل ترافیكهای سنگین برطرف خواهد شد.

نخستین سیستمهای هوشمند در خودروهای با تكنولوژی بالاتر به طور تجاری پدیدار شد. كارخانه مرسدس بنز، بی ام و و جگوار در اوایل قرن جدید در آمریكا و حدود یك سال قبل در اروپا، كنترلهای اكتیوكروز را معرفی كردند.

به طور مشابه، اتصالاتی برای جلوگیری از قفل ترمز، مانند كمك ترمز و كنترلهای كششی كه در خودورهای گران قیمت وجود داشتند، راه خود را به سوی خودروهای ارزانتر مانند مینی ونها یا خودروهای اسپرت باز كردند.

كانتیننتال ام مین در فرانكفورت آلمان، یك سیستم پایدار كننده الكترونیكی ساخته است كه از مجموعه ای از ترمزهای ضد قفل همراه با گسترش الكترونیكی نیروی ترمز و كنترل كننده های كششی و كنترل كننده های فعال انحرافی تشكیل شده است. با نصب سنسور روی فرمان و اندازه گیری شتاب جانبی، نرخ انحراف و سرعت چرخها، سیستم می تواند میزان واقعی انحراف از كورس خواسته شده خودرو را به دست آورد. با كنترل اتوماتیك جریان بنزین در موتور و فشار دادن ترمز به مقدار كم، می توان خودرو را به مسیر خود برگرداند.

دلفی، سیستم كنترل فرمان خود را بر روی نقاط حادثه خیز متمركز می كند. كنترلرهای فعال، نقش بدن را در پیچها و مانورهای سریع كاهش می دهند.

این سیستمهای هشدار دهنده خود را بر پایه فناوریهای رادار می سازد كنترل كننده های كروز قابل تطبیق، تا 150 متر جلوی خودرو را می بیند و سرعت دلخواه را تا زمانی كه در جاده مانعی نیست، حفظ می كند. این سیستم متناسب با فاصله زمانی تنظیم شده از سوی راننده، سرعت را كم و زیاد می كند. میلتون بیچ، سخنگوی شركت دلفی الكترونیكس در كوكومو اعلام كرد كه در مدل 2003 خودروی جگوار، نسل دوم كنترل كننده های كروز قابل تطبیق نصب شده است. این سیستم شامل یك آگاه كننده است كه در هنگام وجود ترافیك به راننده توصیه می كند ترمز كند. این سیستم همچنین به راننده اطلاع می دهد كه كنترل كننده كروز روشن یا خاموش است.

دلفی، كنترل كننده كروز قابل تطبیق و پشتیبانی آن را در مجموعه ای به نام سیستم مركب ایمنی بسته بندی كرده است. سیستم پشتیبانی براساس تحقیقات فورد و لینكون به وجود آمده است.

بدون اعلام زمان مشخصی، قدمهای بعدی برای تكامل خودرو هوشمند در دلفی، سیستمهای هشدار تغییر خط و خروجیهای مسیر خواهند بود. بیچ می گوید: « ما به ایمنی به عنوان كل سیستم نگاه می كنیم.» این به آن معنی است كه شركت سیستمهای ایمنی را در پنج مرحله رانندگی ارائه خواهد داد : معمولی، هشدار، پیشگیری از تصادف، نزدیك تصادف و بعد از تصادف جنرال موتورز با همكاری و مشاركت شركت دلفی و اداره حمل و نقل آمریكا، برای ساخت سیستمهای پیشگیری از تصادف، رادارها و سنسورها و سیستمهای GPS را با هم تلفیق می كند. رادار، وسایل نقلیه و موانع دیگر را می بیند. دوربینهای ویدیویی وضعیت مسیر را می بیند. سنسورها جهت و شتابهای عرضی و طولی، زاویه فرمان، نرخ انحراف و سرعت چرخها را بررسی می كنند. سیستمهای مكان یابی، محل خودرو را با نقشه هایی كه وضعیت روبه رو را معلوم می كند، مقایسه می كنند و مانیتورهایی كه سطح اختلال حواس راننده را می سنجند، این سیستم را تكمیل می كنند و به كمك الگوریتمهایی سیستم كارهای خودرو را آنالیز و پیگیری می كند.

شركت GM در نظر دارد هشتاد راننده را با ده خودرو مجهز به سیستمهای ایمنی مورد آزمایش قرار دهد. جیم شل سخنگوی شركت GM، اعلام كرد هدف این آزمایش سنجش میزان پذیرش این فناوریها از سوی مشتری است. به گفته رابین پنكوك، سهنگوی شركت ویستون در دیربورن، تحقیقات نشان می دهد كه مردم می خواهند كنترل خودروهایشان دست خودشان باشد سیستمهای ویستون هم به جای گرفتن كنترل خودرو از راننده صرفاً به او هشدار می دهد.

تیم ترنان، مدیر بخش سیستمهای هشدار دهنده در ویستون بیان كرد كه شركت در نظر دارد هشدار دهنده خروج از مسیر و سیستم شناسایی اشیای كناری را برای خودروهایی كه دو تا سه سال دیگر به فروش می رسند تهیه كند. سیستمهای خروج از مسیر از پیشرفتها در زمینه شبه رساناها بهره می گیرند.

مراقب دیگران بودن

فوهرینگر در سخنرانی خود اعلام كرد تحقیقاتی در حال انجام است تا روزی عابران پیاده در مقابل خودروها محافظت شوند. این سیستمهای كمكی شهری می توانند كودكانی را كه یكباره به خیابان می آیند تشخیص داده و برای جلوگیری از حادثه خودرو را متوقف یا كند كنند. یا اگر زمان برای جلوگیری از برخورد كافی نباشد، شكل ایرودینامیكی جلوی خودرو را تغییر دهند تا از اثرات ضربه كم شود.

اختر جمیل مدیر R&D دایملر كرایسلر به تقاطعها « نقطه حساس جاده ها » می گوید و اضافه می كند كه به زودی تنظیم كننده ها با اطلاعات تصویری متنوع، به صورت انبوه تولید خواهند شد. تشخیص كودكی كه از لابه لای خودروهای پارك شده بیرون می دود، در یك میدان دید مغشوش برای سیستمهای اپتیكی مشكل است. تحقیقات برای پیشرفت سیستمهای تصویری با افزودن توانایی تشخیص بافتهای سطح، تصاویر مرئی و شكل گامها ادامه دارد.

خودرو آزمایشی مرسدس بنز، مجهز به سیستمهای الكترونیكی پردازش تصاویر و ویدئو و دوربینهای رنگی، می تواند عابران پیاده را به خوبی علائم ترافیكی و سیگنالها و پیكانهای جهت نما و تقاطعها تشخیص دهد.

شركت موتورهای فورد، طرح ایمنی عابران را تنها از دید هشدار به راننده انجام نمی دهد، بلكه هم زمان در فكر كاهش اثرات برخورد با عابران است. این شركت یك نوع خودرو با سیستم ایمنی عابران تولید كرده است كه در هنگام برخورد، كیسه های هوای خارج از خودرو را بكار می گیرد.

لحظه هایی پیش از برخورد، سنسورها، برخورد با عابر را حس می كنند و كیسه های هوای بالای سپر را باد می كنند. كیسه لحظاتی باد كرده می ماند و بعد از اینكه سنسورها اولین ضربه برخورد را حس كردند و عابر به سمت جلو پرتاب شد، دو كیسه هوای دیگر در مقابل شیشه جلو باد می شوند.

زمان بیدار شدن

برای طرفداران رانندگی در شب و همچنین رانندگان كامیونها، سیستمهای خروج از مسیر متناسب با نیاز تغییر كرده اند. شركت اسیست ور تكنولوژی دروكسفورد، یك سیستم كمكی از تلفیق مشاهده وضعیت و هشدار خروج از مسیر ساخته است به طوری كه یك دوربین ویدئویی كوچك جلوی جاده را می بیند و در اثر هر نوع حركت خارج از مسیر، ناشی از بی ارادگی، آژیر را روشن می كند.

شركت آیتریس در آناهیم، فروش یك سیستم هشدار دهنده خروج از مسیر را در شمال آمریكا و اروپا آغاز كرده است. این سیستم به كمك دوربین خود نشانه های حدود جاده را دنبال می كند و هرگاه خودرو از مسیر خارج شود، صدای آژیر شروع می شود و اگر تغییر مسیر بدون اشكال بود، آژیر خود به خود خاموش خواهد شد.

ولوو در برنامه های ایمنی خود، مكانیزمی را طراحی كرده كه محل صندلی راننده، فرمان و پدالها را طوری تغییر می دهد كه راننده بهترین میدان دید را داشته باشد.

به جز بیدار كردن راننده، آژیرهای اعلام خروج از مسیر، می تواند حواس راننده را به درون خودرو بازگرداند و او را از اختلال حواسهای اطراف رهایی بخشد.

سؤال محققان در آزمایشگاه موتورولا در تمپ آریز این است كه این اختلال حواسها چه هستند و چگونه تأثیر می گذارند؟ یك شبیه ساز رانندگی، در جاده ای واقعی، سه دوربین در جلوی خودرو و یك دوربین در عقب خودرو كار می گذارد، به طوری كه پس از آزمایش نتیجه این شد كه وسایل الكترونیكی داخل خودرو عامل اختلال حواس راننده هستند.

آوریل گذشته، شركت GM و دانشگاه ایلی نویز یك طرح تحقیقاتی سه ساله را آغاز كردند تا طی آن اختلال حواسهای راننده را بسنجند و دریابند كه راننده نسبت به تكنولوژیهای داخل خودرو چه عكس العملی را نشان می دهد.

جرالد سیلبریز، در سمپوزیوم تكنولوژی شركت دایملركرایسلر اعلام كرد كه این شركت به همراه آزمایشگاه دانشگاه MIT به دنبال پاسخی برای سؤالات بالا تحت شرایط واقعی است. ایده این است كه اطلاعاتی كه هنگام رانندگی به ذهن راننده هجوم می آورد، كاهش یابد. با بررسی وضعیت دست و پا، موقعیت بدن و حتی حركت چشم میزان هوشیاری راننده سنجیده می شود و هم زمان حركات اتومبیل هم زیر نظر قرار می گیرد.

براساس نظیر سیلیبریز،این سیستم می تواند اطلاعات حواس پرت كننده ای كه به ذهن راننده هجوم می آورد را كم كند تا راننده روی حفظ مسیر خودرو تمركز كند. هیچ      راننده ای لازم نیست هنگام دور زدن در یك تقاطع شلوغ به این فكر كند كه محفظه شیشه شوی خودرو خالی است.

سیستمهای آن استار شركت جنرال موتورز، برای سرویس « ایمنی و صدا » كه راننده را از زمان باز شدن كیسه های هوا مطلع می كند، ماهانه 95/16 دلار هزینه دارند و برای سیستمهای « زیبایی و تفریح » كه به شما این امكان را می دهد با رستوران خود برای رزرو جا تماس بگیرید، این هزینه به 95/69 دلار در ماه می رسد.

« پیش بندی وضعیت مسیر» نامی است كه شركت بر روی سیستمهایی كه به راننده اطلاع    می دهد سرعت او برای كنترل خودرو در پیچ بعدی زیاد است، گذاشته است. اكنون تمركز بر روی ساخت سیستمهایی قرار دارد كه وضعیت ترافیك رو به رو بررسی می كند و هرگاه راننده زمان لازم را داشت، به او توصیه می كند كه دنبال مسیر دیگری باشد.

مدل 2003 فورد، هشدارهای برخورد از عقب، خروج از مسیر، دیدن نقاط كور و رادارهای برخورد را با تلماتیك می آمیزد. یك تلفن، در زمانی كه سنسورها یك حادثه را حس كرده اند و یا سر راننده برای پاسخگویی شلوغ است، جلوی تماسهای ورودی را می گیرد.

رابرستون در سمپوزیوم دایملر كرایسلر در نیویورك اعلام كرد، میزان استقبال و پذیرش این سیستمها از سوی مردم مشخص می كند در آینده، كدام سیستمها در بازار پیشرفت خواهند كرد. البته سلیقه ها در مكانهای مختلف با هم متفاوت است.

رانندگان وظیفه شناسی كه برای خرید سیستمهای هوشمند ایمنی اقدام می كنند، قطعاً قبلاً هم، قوانین رانندگی از قبیل حفظ فاصله مناسب با خودروهای دیگر، نگاه به نقاط كور آینه بغل از سمت چپ و راست و... را رعایت می كرده اند.

به نظر می رسد كه این سیستمهای هوشمند، بیشتر رانندگان دیگر را از خطر بی احتیاطی ما مصون می كند.

منبع :

http:// forum. geomapia.net

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic