تبلیغات
شهر الكترونیك مشهد - الزامات سازمانی برای حرکت به سوی شهرداری الکترونیکی - قسمت 3

شهر الكترونیك مشهد

بعد فرد افزاری شهرداری الکترونیکی

کارکنان شهرداری که از آنها بعنوان مزیت رقابتی سازمانهای عصر اطلاعات نام برده می شود و به سرمایه های انسانی شهرت دارند، نیز باید از ویژگیها و شرایط مخصوصی برخوردار باشند تا بتوانند حرکت به سمت ایجاد شهرداری الکترونیکی را تضمین نمایند. قطعا بدون همراهی این بعد از سازمان، سایر ابعاد سخت و نرم سازمان نخواهند توانست به نقش مطلوب خود نائل شوند.

حجم نیروی انسانی: باورود فناوری اطلاعات به شهرداری نیاز به نیروی انسانی کاهش می یابد. از یک سو مکانیزه شدن فرایند ها و اتوماسیون اداری واز سوی دیگر تسهیل ارتباطات و اطلاع رسانی به کمک این فن آوریهای پیشرفته، دست در دست هم داده اند و حجم نیروی انسانی مورد نیاز در سازمان را به حداقل رسانده اند. برخی دیگر از عوامل کاهش دهنده حجم نیروی انسانی نیز در قمست اندازه سازمان مطرح شده اند. لذا در مجموع چنین به نظر میرسد که شهرداریهای الکترونیکی در مقایسه با شهرداریهای سنتی به تعداد پرسنل بسیار کمتری نیازمند هستند از جمله الزامات حرکت به سمت الکترونیکی شدن شهرداریها، آزاد سازی نیروهای پر تعدد فعلی است.

تخصص و تحصیلات: در عصر اطلاعات کارکنان یدی سازمانهای سنتی به کارکنان دانشی تبدیل شده اند و فناوران در ترکیب نیروی انسانی سازمان جایگاه ویژه ای یافته اند به طوری که گفته شده است ارزشمندترین دارایی های یک سازمان در سده بیستم "ابزار تولید" آن بودند در حالیکه در سده بیست و یکم "کارکنان دانشی و بهره وری آنها" چنین جایگاهی خواهند داشت. شهرداری الکترونیکی از کارکنانی کم تعداد تشکیل خواهد شد که هرکدام منبعی ارزشمند از تخصص و تحصیلات دانشگاهی مرتبط با حوزه کاری خود هستند. لذا افزایش سطح تحصیلات و تخصص دانش پرسنل، یکی از مهمترین گامهای مؤثر در مسیر الکترونیکی شدن شهرداریها قلمداد می شود.

تجربه: پیشرفتهای سریع و لحظه ای تکنولوژی، محیطی را زمینه ساز شده که در آن دیگر تجربه افراد در کارکردن با ابزارها و روشهای سنتی اهمیت و جایگاه گذشته خویش را از دست داده است و ضرورت یادگیری دائمی و همیشگی را در سازمان پررنگ تر نموده است. امروزه دیگر نمی توان به صرف دارابودن سابقه ای طولانی در انجام وظیفه ای خاص ادعای تخصص و برتری جویی نمود زیرا تمام تجربه چند ده ساله یک کارمند قدیمی ممکن است توسط دانش چند ماهه یک نیروی دانشی عقب گذاشته شود. پس در شهرداریهای الکترونیکی آنچه بیش از تجربه و سابقه، ارزشمند است، قدرت یادگیری و قابلیت نوآوری خواهد بود.

سن کارکنان: در شهرداری الکترونیکی با توجه به کم رنگ شدن عنصر تجربه و سابقه و قدرتمندتر شدن عامل دانش در فرایندهای سازمانی بنظر می رسد که مدیریت منابع انسانی به سمت جوان گرایی در استخدامها حرکت می کند و از آنجا که سازمان های عصر حاضر بنا بر دلایل متعدد از استخدام مادام العمر و دائمی کارکنان شهرداریها در مسیر الکترونیکی شدن به تدریج کاهش می یابد. جوان شدن سازمانها از طرفی با افزایش میانگین جهانی سن بشر در تناقض بوده و این مسأله یکی از پاردوکس های شگفت انگیز حاصل از فن آوری اطلاعات را نشان می دهد.

جنسیت: اگرچه فن آوری اطلاعات وارتباطات هیچ تمرکز یا تأکید ویژه ای نسبت به جنسیت خاصی ابراز نمی دارد اما بدلیل ماهیت دانش گرا و تخصص محور خود زمینه ای را فراهم آور شده است که در آن تمام افراد جامعه صرفنظر از کلیه عوامل حاشیه ای و تنها بر اساس اصل شایسته سالاری می توانند به سازمان های عصر اطلاعات داخل شده و کار راهه های ترقی را بپیمایند. اولین نتیجه منطقی چنین رویکردی هموارتر شدن راه ورود زنان به شهرداری الکترونیکی و فروریختن سقف شیشه ای می باشد.

نژاد و فرهنگ: شهرداری الکترونیکی برای موفقیت و کامیابی در تحقق اهداف چندگانه و گسترده خود مجبور به استفاده و بهره گیری از نیروی انسانی متنوع و دارای فرهنگها و نژادهای مختلف می باشد. گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات با از میان برداشتن محدودیت های مکان و زمان این بستر را فراهم نموده است که بدون نیاز به مهاجرت فیزیکی، عملا نیروهای متخصص در درون شهرهای خودشان به خدمت شهرداریهای الکترونیکی سایر شهرها درآیند واین روند منجر به شکل گیری جامعه ای متنوع از کارکنان در زمینه نژاد، فرهنگ، زبان، علایق و... در شهرداریها خواهد شد.

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :