شهر الكترونیك مشهد

بعد نرم افزاری شهرداری الکترونیکی

برخی از ویژگیهای سازمانی مورد نیاز برای حرکت به سوی شهرداری الکترونیکی را باید در عناصری غیر مشهود و ناملموس دانست که علی رغم این ویژگی، دارای تأثیرات شگرف بر روند فعالیتهای سازمان می باشند. برخی از مهمترین این عوامل عبارتند از :

نظام تولید خدمات: پارادایم سنتی تولیدکالا و خدمات مبتنی بر تخصص گرایی و تقسیم کار بنا نهاده شده بود و تمام دستاوردهای امروزین مدیریت و سازمان مرهون همین اصول می باشد که نظریه کلان مدیریت و بهره وری را شکل می دهند این تئوری در عمل با مشکلات متعددی مواجه گردید ازجمله آنکه مفهوم تولید انبوه که از پیامدهای این نظریه قلمداد می شود در چالش با محدودیتهای فیزیکی طبیعی اقتصادی و غیره دچار توقف و شکست می گردد. اگرچه مؤلفه های پارادایم نوین هنوز دقیقا بیان وتشریح نشده اند اما استقرار آن بر پایه های استواری همچون پویایی های غیر خطی مسجل گردیده است که بر اثر پیامدهای سلطه تکنولوژی اطلاعات بر سیستمهای فنی تولید شکل گرفته اند ومشخصات زیر را به همراه داشته است:

· کوتاه شدن چرخه تولید خدمات از راه افزایش سرعت تبدیل ورودی به خروجی و ارتقای بهره وری اثر بخشی از طریق کاهش هزینه های عملیاتی

· افزایش قدرت رقابت سازمان در اثر پیشرفتهای حاصله در کنترل کیفی و نوآوری و ارائه روشهای کنترل دقیق منابع سازمانی

· ایجادحالت بدون ضایعه بودن از نظر مواد، انرژِی، نیروی انسانی، و زمان در فرایندهای سازمانی از تحقیق وتوسعه گرفته تا تولید و ارائه خدمات

در فرایند تولید خدمات، فناوری اطلاعات یکی از عاملهای تولید به حساب می آید که به آسانی می تواند جانشین سرمایه ونیروی کار گردد. با بکارگیری فناوری اطلاعات و خودکار نمودن بخشی از عملیاتی که بیشتر دستی انجام می شدند،سراسر روش تولید خدمات تأثیر می پذیرد و رفته رفته هزنیه های نیروی کار وسرمایه روبه کاهش می گذارد. از این گذشته، گسترش آینده بخش خدمات نیز بیشتر بر محور سرمایه خواهد بود نه نیروی کار که بطور سنتی هزینه بردار می باشد فناوری اطلاعات می تواند هزینه بدست آوردن و تحلیل اطلاعات را کاهش داده و در نتیجه هزینه های سرپرستی و مدیریتی در شهرداری الکترونیکی کاسته خواهد شد.

نظامهای اطلاعاتی: امروزه پردازش و چالش با اطلاعات، یکی از فعالیتهای عمده تمامی افراد جامعه بویزه مدیران محسوب می شود بطوریکه مطالعات نشان می دهد 80 درصد وقت اجرایی سازمان های مختلف در امر پردازش وانتقال اطلاعات صرف می شود. مطالعه جالبی نیز در پاسخ به این سئوال انجام گرفته است که یک سازمان برای چه مدت می تواند بدون پردازش اطلاعات توسط کامپیوتر به فعالیتهای خود ادامه دهد ونتایج آن که از 36 سازمان مختلف بدست آمده بود نشان می داد که 28 درصد از فعالیتهای عملیاتی می توانند برای پنج ونیم روز ادامه یابند. اگرچه در دیدگاه سنتی، منابع سازمان را تنها در امکانات مادی و سرمایه انسانی تصور می کردند اما اینک ودرعصر اطلاعات و ارتباطات، مهمترین منبع سازمانی را بعد نیروی انسانی، عنصر اطلاعات می دانند.

با توجه به فزونی وگسترش روز به روز حجم و سرعت تولید و گردش اطلاعات، ایجاد نوعی سیستم که تمامی این اطلاعات را جمع آوری، پالایش، فشرده، ذخیره و منتفل نماید ضروری به نطر می رسد و در همین راستا سیستم اطلاعاتی مدیریت برای استفاده مدیران در سازمان ایجاد گردیده است. در تعریفی ساده و مختصر سیستم اطلاعاتی را می توان یک سیستم رسمی در سازمان دانست که گزارشهای لازم را برای فرایند تصمیم گیری مدیریت فراهم می آورد و در واقع اطلاعات لازم برای تحقق فرایندهای حیاتی سازمان را تهیه وارائه می کند. هر سیستم اطلاعاتی از پنج عنصر کلیدی و عمده تشکیل یافته است: افراد، رویه ها، نرم افزار، سخت افزار وداده. روابط و تعاملات این اجزای پنج گانه را اینگونه می توان تحلیل نمودکه : رویه ها افراد را هدایت می کنند که چگونه بتوانند داده ها را به اطلاعات تبدیل نمایندواز طرف دیگر نرم افزار نیز به سخت افزار جهت دهی می کند تا این وظیفه یعنی تبدیل داده به اطلاعات را هرچه بهتر به انجام برساند. شهرداریها بدلیل حجم بالای تبادلات و فعالیتهایشان، به شدت نیازمند بهره مندی از چنین نظامهایی هستند.

نظام مدیریت دانش: سازمان های سنتی و از جمله شهرداریها در اعمال مؤثر مدیریت دانش کاستی ها و نقائص چندی رامتحمل بودند که می توان به این موارد اشاره کرد: عدم توجه کافی به دانش ضمنی یا مدیریت رسمی دانش، عدم استفاده از دانش سازمان بعنون اهرم نفوذ و توسعه، ناتوانی و کم توانی در امر یادگیری از موفقیتها و شکستهای گذشته بمنظور بهبود تصمیم گیری استراتژیک و عدم استفاده کامل از دانش برای تولید ارزش. به منظور غلبه بر این نقاط ضعف و با توجه به اهمیت دانش در سازمانهای عصر اطلاعات، لازم به نظر می رسد که شهرداری های الکترونیکی، اقدامات مؤثری در راستای پیاده سازی نظام مدیریت دانش پیش رو داشته باشند. یکی از این گامها ایجاد جایگاه سازمانی مدیریت عالی دانش به جای پستهایی چون مدیریت یا معاونت سیستمها و روشها و... می باشد. ضمن آنکه لازم است دارندگان این پستها در این حوزه انتخاب شوند تا برای شناسایی دانش آشکار و ضمنی در سازمان و محیط به فعالیت بپردازند.

سبک مدیریت : سبک مدیریت به نگرش و دید کلی مدیریت در انجام وظایف، کارکردهای تصمیم گیری، روشهای ایجاد انگیزش و الگوهای ارتباطی اشاره دارد. این مفهوم نشان دهنده طرز تلقی مدیر از سازمان و متغیرهای مختلف و متعدد آن می باشد و بر میزان و چگونگی استفاده مدیریت از قدرت، کنترل، حمایت و سایر عوامل سازمانی تمرکز دارد. گفته شده که فعالیتها واقدامات حیاتی مدیر در سازمان در قالب سبک مدیریت نمود پیدا می کند و درصورتی که سبک مدیرت اعمال شده از سوی مدیر دارای تناسب وسازگاری کافی با سایر متغیرها ومؤلفه های سازمانی باشد، می توان به موفقیت مدیر و سازمان در نیل به اهداف از پیش تعیین شده امیدوار بود.

مدیریت بازار: تبادل دوجانبه وگاه چند جانبه با بازارهای مختلف از جمله نیازهای روبه روشد شهرداریها محسوب می شود واین در حالیست که نظام مدیریت بازار در شهرداری الکترونیکی ، الگویی متفاوت از سازمانهای سنتی را تجربه می کند.

فناوری اطلاعات، تأثیرات شگرفی در صحنه مدیریت بازار بر جای گذاشته است. شناخت بازارهای هدف، بازاریابی، امکان ارتباط مستقیم میان عوامل عرضه و متقاضی کالا و خدمات، کاهش وقت و زمان و تسریع روند تجاری، مبادله اسناد و اطلاعات لازم، بهره گیری در انجام عملیات بانکی، خدمات بیمه ای، گواهیهای لازم در ورود و خروج کالا، عملیات حمل ونقل وکالا رسانی، فراگیری اطلاعات وعدم انحصار آن و سر انجام اطمینان بیشتر به صحت اطلاعات و تصحیح عملیات اطلاع رسانی از رهاوردهای موفق تجارت الکترونیکی با استفاده از خدمات شبکه رایانه ای است. به علاوه فناوری اطلاعات، با مهیا نمودن میدان دادو ستد کالا برای کلیه افراد وایجاد شرایط وامتیازات یکسان، زمینه را برای مشارکت تمامی استعداد های بالقوه فراهم نماید.

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic