تبلیغات
شهر الكترونیك مشهد - شهرداری الکترونیک

شهر الكترونیك مشهد

چهارشنبه 24 اسفند 1390

شهرداری الکترونیک

شهر الكترونیك مشهد: سید علی حسینی   موضوع: شهرداری الكترونیك، 

شهرداری الکترونیک به زبان ساده درگاهی است که از طریق آن امکان دسترسی به کلیه خدمات شهری ممکن است. شهرداری الکترونیکی امکان مدیریت مشارکتی، شهروند سالاری و حضور گسترده شهروندان در اداره شهر را فراهم می نماید. شهرداری الکترونیکی، یک کانال ارتباطی وسیع و گسترده را برای تعامل شهروندان و مسئولان شهر را ایجاد می نماید. مسئولین شهرداری الکترونیکی در سریع ترین زمان از نظرات شهروندان در مورد مسائل مهم شهری مطلع می شوند و می توانند در تصمیم گیری های شهری نظرات شهروندان را دخالت دهند. شهرداری الکترونیک تورنتوی کانادا برای درگیر کردن شهروندان در تصمیم گیری ها و مدیریت شهری ابزاری تعاملی بر روی وب سایت شهر ایجاد کرده است. شهرداری الکترونیک امکان خدمت رسانی عالی به کلیه شهروندان را فراهم می کند، ارائه خدمات شهری بدون روال سنتی بروکراسی و کاغذ بازی میسر می شود.

در تارنمای شهرهای الکترونیکی اطلاعات در اختیار شهروندان قرار می دهد:

اطلاعات محلی: آن دسته از اطلاعاتی را تشکیل می دهد که راجع به موقعیت جغرافیایی محل زندگی شهروندان و شرایط آب و هوایی آن می باشد. هدف از ارائه این گونه اطلاعات، افزایش آگاهی مردم در مورد محل سکونتشان است شامل: اطلاعات در خصوص آب و هوا، اطلاعات در خصوص نزدیکترین کتابخانه یا باشگاه.

اطلاعات در خصوص اماکن مسکونی برای اجاره یا فروش، اطلاعات فضای سبز یعنی در خصوص نزدیکترین پارک.

اطلاعات شهری: آن گروه از اطلاعات را تشکیل می دهد که به منظور شناسایی و معرفی اماکن مختلف شهری و با هدف در جریان قرار دادن شهروندان نسبت به مسایل و پتانسیل های شهر، جمع آوری و دسته بندی شده اند تعدادی از این گونه خدمات عبارتند از: اطلاعات مالی یعنی در اختیار قرار دادن اطلاعات راجع به مالیات ها، جرائم، احضاریه هاو غیره با وارد کردن نام کاربر و کلمه عبور، اطلاعات سازمان ها: ارائه اطلاعات سازمان ها، موسسات و شرکت های موجود در شهر به شهروندان به منظور تسهیل برقراری ارتباط آنها

با سازمان های مختلف شهری و حل مشکل روز مره ی آنان. اطلاعات تماس یعنی ارائه اطلاعات لازم جهت برقراری تماس با هدف کاهش حجم ترافیک و رفت و آمدهای روزانه با اماکن مختلف شهری با توجه به نام محل مورد نظر مثل ادارات، اماکن مسکونی. اطلاعات تجاری یعنی ارائه لیس خدمات شهری که شهروندان جهت تأمین مایحتاج خود از آنها استفاده می کنند شامل فروش آنلاین خوراک و پوشاک. اطلاعات اماکن ورزشی یعنی ارائه اطلاعات مرتبط با مدارس و دانشگاههای موجود. اطلاعات مناقصه ها یعنی قرار دادن اطلاعات مربوط به مناقصه های انجام شده در سطح شهر و در معرض دید همگانی و کمک به زمینه های اقتصادی. اطلاعات رویدادها یعنی قرار دادن اطلاعات مربوط به رخدادهای سازمانهای شهری مثل تاریخ و محل برگزاری جلسات عمومی موسسات، ادارات و وزارتخانه ها به منظوراطلاع به مردم. اطلاعات جغرافیایی یعنی ارایه نقشه شهر به کمک جی ای اس به تفکیک منطقه، امکانات مختلف و امکان جستجو روی نقشه. اطلاعات تاریخی یعنی ارائه تاریخچه شهر به تفکیک مناطق شهری.

اطلاعات آماری: ارائه اطلاعات آماری، جمعیت شهری حاوی متولدین، متوفیان، ترکیب و توزیع سنی و سایر اطلاعات آماری مورد نیاز، اطلاعت اتوبوسرانی: ارائه اطلاعات مربوط به زمان حرکت اتوبوس ها و مسیرهای تردد و ایستگاه های آنها.

اطلاعات تفریحی: اطلاعات برنامه های تلویزیونی، اطلاعات توریستی، اطلاعات پرواز، اطلاعات نمایشگاهها

اطلاعت ارتباطی: انتشار و اشتراک آنلاین مطبوعات شهر، اطلاعات شورای شهر، ار تباط مستقیم با شهردار، سالن گفتگوی آنلاین با مسئولین شهر، ارسال اطلاعات به شهروندان به صورت دیجیتالی...

شهرداری الکترونیک ، سازمانی است که با بهره گیری از فناوری اطلاعات، خدمات خود را در حوزه وظایف شهرداری به صورت سریع، قابل دسترس و امن به شهروندان ارائه می کند. خدمات این شهرداری به صورت 24 ساعته و فارغ از محدودیت های زمانی و مکانی در شهر واقعی است. امروزه رسالت شهرداری ها در تحقق محورهای اساسی برنامه توسعه چهارم اقتصادی، سیاسی، فرهنگی بسیار سنگین و حساس می باشد، چرا که آحاد اقشار مردم(از گروه های سنی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی مختلف) به اشکال گوناگون به این نهاد مراجعه و یا با آن سروکار داشته و غالبا نوع خدمات مورد تقاضای آن ها از جنس خدمات ضروری به شمار می رود. حال با عنایت به اهمیت، بهبود و روان سازی تعاملات فی مابین مردم و شهرداری ها، استفاده از ساز و کارها و فناوری های نوین در ارائه سریع، کارآمد و در عین حال آسان خدمات مورد نیاز شهروندان، طراحی و پیاده سازی، عرضه خدمات الکترونیکی توسط مدیریت شهری(شهرداری الکترونیک) با هدف ارتقاء مدیریت شهری، بهبود بخشیدن به کیفیت درخواستی و ... گام بسیار مهمی در تحقق توسعه پایدار خواهد بود.

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :