تبلیغات
شهر الكترونیك مشهد - تربیت شهروند الكترونیك در شهر الكترونیك مشهد

شهر الكترونیك مشهد

تعریف شهروند الکترونیکی:

شهروند الکترونیک، فردی است که توانایی استفاده از فناوری اطلاعات را در انجام امور روزمره خود داشته باشد و بتواند خدمات مورد نیاز خود را بااستفاده از سیستم های الکترونیکی از ادارات و مؤسسات ذیربط دریافت نماید.بدین ترتیب تفریحات،آموزش،ارتباطات و تراکنش های فرد به طریق الکترونیکی انجام میشود.بدین ترتیب شهروندان الکترونیک ،شهروندان جامعه اطلاعاتی هستند.اساسی ترین بعد جامعه اطلاعاتی آن است که در آن ،اطلاعات نقش عمده ای را بازی میکنند ،بطوریکه تقریباَ تمام فعالیت ها از طریق مبادله الکترونیکی اطلاعات صورت میپذیرد .با توجه به این مهم برای زندگی در جامعه اطلاعاتی ،توانایی ها و مهارت های خاصی در زمینه استفاده از رایانه و اینترنت مورد نیاز است که شهروندان باید آنها را بیاموزند و برای رفع نیازهای خود آنرا به کار برند .

تربیت شهروند الكترونیك در شهر الكترونیك مشهد :

افزایش بی‌سابقه سرعت جهانی‌شدن در دهه اخیر و نقشی كه اطلاعات و ارتباطات در این مورد داشته‌اند، نیاز به تربیت شهروندانی با ویژگی‌های مناسب برای زندگی در جامعه جهانی كه در آن فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات نقش اصلی را دارند، دوچندان نموده است. امروزه با گسترش منابع دیجیتال، نوع جدیدی از شهرها به نام شهرهای الكترونیك یا مجازی در حال ظهور هستند كه یك دولت الكترونیك اداره‌كننده آن‌هاست.

لذا چنین شهرهایی به شهروندانی الكترونیك با ویژگی‌های خاص نیاز دارد كه بتوانند علایق و نیازهای روزمره خود را در چنین فضایی برآورده و تامین نمایند. به طور كلی از دلایل اصلی ایجاد شهرهای الكترونیك می‌توان به صرفه‌جویی در هزینه و مدیریت زمان اشاره نمود. كسانی كه در شهر الكترونیك ساكن هستند، نیازی به استفاده از وسایل نقلیه برای اكثر كارهای خود ندارند، لذا این امر سبب كاهش هزینه، كاهش مصرف سوخت، كاهش ترافیك و كاهش آلودگی هوا می‌شود.

از سوی دیگر، مدیریت زمان نیز از علل اصلی ایجاد چنین شهرهایی است. در شهر الكترونیك افراد می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز خرید كنند، امور اداری خود را انجام دهند، قبوض آب و برق خود را پرداخت كنند وحتی دفتر كار خود را به خانه انتقال دهند.

علاوه بر این، از طریق فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات اعضای جامعه الكترونیك می‌توانند از هر مكان و در هر زمان نیازهای آموزشی خود را مرتفع كنند. در دانشگاه ثبت‌نام كنند، كتاب بخوانند، با اساتید گفتگو كنند و عقاید خود را مطرح نمایند. بنابراین با توجه به ضرورت توسعه شهرها و دولت‌های الكترونیك، تربیت شهروندانی دارای ویژگی‌های متناسب با این شهرها نیز یك اصل مهم و اساسی است.

فعالیت های شهر الکترونیک

1) فعالیت های بانکی:مثل پرداخت قبوض،برداشت پول از حساب،انتقال پول و غیره.

2) فعالیت های اداری:مثل ثبت اسناد و املاک،درخواست پاسپورت و امثال آن.

3) فعالیت های تجاری:مثل خرید وفروش کالا،موسیقی ،فیلم و مواد غذایی.

4) فعالیت های تفریحی:مثل بازیهای رایانه ای،بازدید از موزه هاوپارکها.

5) کسب اطلاعات:اخبار،روزنامه ها،نشریات،وضعیت آب وهوا ترافیک شهری،ساعات پروازهواپیماها.

6) فعالیت های علمی:تحقیق در مورد پروژه ها،یافتن مقاله ها،دسترسی به منابع معتبر،کتابخانه ها وکتابها و تالیفات جدید.

7) فعالیت های آموزشی:مدرسه ،دانشگاه و سایر آموزشگاهها.

8) فعالیت های سیاسی:شرکت در انتخابات،اعلام نظر به مجلس و بخشهای سیاسی باز.

9) فعالیت های مسافرتی:رزرو بلیط سفر،رزروهتل و کرایه اتومبیل.

10) کاریابی و درخواست کار:آگاهی یافتن از فرصت های کاری،پر کردن فرم درخواست کار،ارسال و گرفتن نتیجه.

11) فعالیت های درمانی:مراجعه به پزشک،دریافت دستور العمل های ایمنی و اطلاع از تازه های پزشکی.

12) فعالیت های تصمیم گیری:بهترین و خلوت ترین مسیر در شهر برای رسیدن به مقصد،بهترین رستوران برای صرف غذا،بهترین اماکن تفریحی و سایر بهترین ها.

مثالهایی از چگونگی فعالیت های فوق:

1) فعالیت های بانکی:فرض کنید در شرایط فعلی فردی بخواهد برای پرداخت قبض آب خود به بانک مراجعه کند.اولین کاری که باید انجام بدهد آن است که به بانک مراجعه کند که مدت زمان زیادی از وقتش در راه تلف میشود.سپس هنگامی که به بانک میرسد باید مدت زیادی در صف بانک منتظر شود تا نوبت به او برسد.پس از اتمام کار باید همان مسیری را که از منزل تا بانک طی کرده دوباره برگردد.همان طور که میبینید برای انجام آسانترین فعالیت های بانکی نیاز به صرف حداقل چند ساعت وقت و صرف هزینه میباشد.حال در نظر بگیرید که برای پرداخت قبض آب و برق نیازی به مراجعه به بانک نباشد و بتوان از منزل این کار را انجام داد.در این صورت تمام هزینه های فوق حذف خواهد شد و در وقت نیز صرفه جوئی به عمل خواهد آمد .در سیستم بانکی شهر الکترونیکی با ورود به سایت آن میتوان با وارد کردن شماره قبض و شماره حساب بر روی یک پنجره روی صفحه نمایشگر رایانه،قبض آ، برق یا تلفن خود را پرداخت نمود.

2) فعالیت های اداری:مراجعه حضوری ارباب رجوع به ادارات ،سر کله زدن مدیران با کارمندان و وجود سیستم های نامنظم رویه های کاری باعث میشود تا انجام یک فعالیت اداری فرآیند ثابت و معینی را طی نکند و همین طور در یک سازمان فیزیکی و واقعی هزینه های زیر وجود دارد:

الف)هزینه پرسنلی(مثل حقوق کارمندان)

ب)هزینه تدارکات(خرید لوازم)

ج)هزینه های بالاسری(هزینه آب،برق)

د)هزینه های تاسیساتی(مانند هزینه های تعمیرات)

اما در اینگونه ادارات ، مراجعه کنندگان بجای مراجعه به محل فیزیکی ادارات به محل مجازی آنها بر روی شبکه جهان گستر اینترنت مراجعه میکنند و تنها با وارد کردن آدرس وب سایت های ادارات به سایت آنها متصل شده و تمام کارهای اداری خود را بدون هیچگونه واسطه ای شخصا انجام میدهند.

3) فعالیت های تجاری:فعالیت های مرتبط با کسب کار اگر به صورت سنتی انجام شوند هزینه های بسیار زیادی را در بر خواهند داشت .یکی از مهمترین این هزینه ها ،هزینه تبلیغات،اجاره محل و انبار میباشد.به این معنی که در حالت فعلی خرید و فروش ،به دلایل تحمیل هزینه های بیان ده قیمت تمام شده کالا افزایش میابد.فروشگاههای برخط یکی از متداول ترین مکان های خرید و فروش در کشورهای پیشرفته ای همچون آمریکا و کانادا هستند .در اینگونه فروشگاهها که بر روی اینترنت قرار دارند مشخصات تمام اقلام وجود دارد و تنها کافی است که اقلام مورد نظر را انتخاب کرد و با استفاده از کارت اعتباری هزینه آن را پرداخت تا در اسرع وقت کالا برای مشتری فرستاده شود .

4) فعالیت های تفریحی:این امر به این علت است که کودکان و نوجوانان به این طریق بیش از پیش به کامپیوتر و اینترنت و استفاده از آن روی میاورند و کار با آنها را یاد میگیرند و بدین ترتیب از مراجعه کودکان و نوجوانان به خارج از منزل و روی آوردن به تفریحات ناسالم تا حد زیادی جلوگیری به عمل میاید .نکتهای که در اینجا مهم به نظر میرسد آن است که در کشورهای توسعه یافته استفاده جوانان از رایانه و اینترنت باعث کاهش تمایل آنها به مصرف مواد مخدر بوده است.

5) کسب اطلاعات:فرض کنید که بخواهید ببینید که یک کتاب با یک عنوان و موضوع خا در کدام کتابخانه موجود است.در این صورت نیز برای به دست آوردن اطلاعات به زحمت خواهید افتاد .در صورتیکه با قرار دادن این اطلاعات بر روی یک سایت وراه اندازی یک موتور جستجوگر که بتواند در میان انبوهی از اطلاعات موجود در اینترنت بر حسب یک موضوع خاص به جستجو بپردازد میتوان به راحتی در زمینه دلخواه اطلاعات مورد نیاز را کسب کرد.

6) فعالیت های علمی:کار تحقیق و پژوهش از طریق اینترنت بسیار راحت گردیده است و لازم نیست برای بدست آوردن آن زحمت زیادی را متحمل شویم.بلکه میتوان با استفاده از موتورهای جستجوی مختلف _مثل گوگل_ به دنبال اطلاعات مورد نیاز گشت.علاوه بر این ، در یک شهر الکترونیک کتابخانه های دولتی و همچنین دانشگاه ها نیز به صورت برخط میباشد و میتوان هر نوع کتاب یا مقاله را در هر زمینه دلخواه از طریق این کتابخانه جستجو کرد.

7) فعالیت های آموزشی:ابتدا دانش آموزان یا دانشجویان باید در مدرسه یا دانشگاه ثبت نام کنند سپس در کلاسهای درس حضور یابند ودر پایان آموزگار یا استاد امتحان میگیرد و متقابلا دانشجویان نیز سؤالات خود را از استاد مربوطه میپرسند .اما در شهر الکترونیکی به این صورت است که دانشجویان باید از طریق اینترنت ثبت نام کنند ،کلاسهای لازم را به صورت برخط بگذرانند،بطوری که کلاسها به طور زنده و از طریق اینترنت برگزار شده و دانشجویان در ساعت معینی پشت کامپیوترهای خود بنشینند و مطالب را فرا گرفته و همینطور بطور مستقیم از استاد خود سؤالهایشان را بپرسند.در نهایت هم از طریق اینترنت امتحان میدهند و نمرات خود را دریافت میکنند .

8) فعالیت های سیاسی:شرکت در انتخابات و رای دادن یکی از اینگونه فعالیت ها میباشد .برای رای گیری مردم به پای صندوق ها میروند و آرای خود را درون صندوق میاندازند . حال فرض کنید این صندوق ها به صورت مجازی بر روی اینترنت وجود داشته باشند و مردم مجبور نباشند برای دادن رای به پای صندوقهای واقعی رای بروند ،بلکه به جای آن انتخاب خود را بصورت برخط و از طریق اینترنت انجام دهند.

9) فعالیت های مسافرتی: در نظر بگیرید که در روش سنتی یک فرد برای رزرو بلیط چه کارهایی را باید انجام بدهد .اولین قدم آن است که به یک آژانس مسافرتی مراجعه کند و از زمان حرکت اتوبوس ،قطار یا هواپیما اطلاع یابد سپس مسئول فروش بلیط بررسی نماید که برای حرکت در تاریخ مورد نظر فرد جای خالی وجود دارد یا نه ف اگر جای خالی وجود داشت برای فرد متقاضی بلیط صادر میشود و در غیر این صورت فرد میبایست برای یافتن بلیط به آژانس های دیگر مراجعه کند.در حالی که میشود کار رزرو بلیط را خود فرد از طریق اینترنت انجام بدهد و بهای آن از حساب بانکی خریدار کسر شود.

10) کاریابی و درخواست کار:نیاز به اشتغال برای کلیه افراد جامعه از جمله اساسی ترین حقوق اجتماعی محسوب میشود که معمولا از طریق آگهی در روزنامه ها صورت میگیرد.در حالی که میشود سایت های کاریابی وجود داشته باشد که کارجویان بتوانند با ارائه سوابق کاری و توانایی های خود درخواست کار نمایند و کارفرمایان نیز با توجه به نیازشان کارجویان را استخدام کنند.

11) فعالیت های درمانی:اگر بتوان در منزل و از طریق اینترنت با پزشکان در تماس بود ،نوبت ویزیت خود را تنظیم نمود و همچنین به صورت برخط ویزیت شد و میتوان به سلامت جامعه کمک نمود و از طرف دیگر در وقت و هزینه نیز صرفه جویی کرد . زیرا در اکثر اوقات افراد علائمی از بیماری را در خود مشاهد میکنند ولی به علت زمان زیادی که بایست صرف مراجعه به پزشک کرد از این امر خودداری میکنند حال آنکه ممکن است این بیماری از نوع خطرناک باشد و توجه نکردن به موقع به آن زیانهای شدیدی را در سلامت فرد به با ر آورد.

12) فعالیت های تصمیم گیری:فرض کنید شخصی میخواهد برای رفتن به محل کار خود مسیری را انتخاب کند که سریعترین راه ممکن باشد .با توجه به ترافیک شهری و بسته شدن احتمالی راه ها ممکن است موانع زیادی در راه به وجود آید و شخص به موقع به محل کار خود نرسد .حال در نظر بگیرید که سیستمی وجود داشته باشد که لحظه به لحظه تمام اطلاعات ترافیکی شهر را در دست داشته باشد و تنها لازم باشد که شخص مبدا و مقصد حرکت خود را به سیستم بدهد و اطلاعاتی پیرامون بهترین مسیر ممکن برای حرکت از مبدا به مقصد را با توجه به وضعیت ترافیکی شهر را از مبادی و مسئولین راهنمائی و رانندگی شهر دریافت نماید.

به نقل از پورتال شهر الكترونیك شهرداری مشهد

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :