تبلیغات
شهر الكترونیك مشهد - تصویر یك روز در شهر الكترونیك با شهروند الكترونیك

شهر الكترونیك مشهد

تعریف شهر الكترونیك

 شهر الكترونیك عبارت است از دسترسی الكترونیكی شهروندان به خدمات شهرداری و سایر سازمان‌های شهری به صورت شبانه‌روزی و هفت روز هفته به شیوه‌ای با ثبات، قابل اطمینان، امن و محرمانه .

تعریف شهروند الكترونیك

شهروند الكترونیك فردی است كه با فناوری اطلاعات آشنایی داشته باشد و بتواند از خدمات الكترونیكی یك شهر الكترونیك استفاده نماید .  

ابزار مدیریت واحد شهری ، فن‌آوری اطلاعات است و ایجاد شهر الكترونیك می‌تواند در كاهش ناهماهنگی بین مدیران و ایجاد یكپارچه‌سازی مؤثر باشد 

به گفته انشتین ، تخیل از دانش مهمتر است . بنابراین بهتر است قبل ار پرداختن به مباحث اصلی شهر الكترونیك با ایجاد یك فضای تخیلی ، محیط یك شهر الكترونیك را تصور نمود .

تصویر یك روز در شهر الكترونیك

عصر یك روز تابستان است و شما در حال عزیمت از منزل به محل كارتان هستید. حدود یك ساعت است كه از منزل خارج شده‌اید ولی خیابان‌های شلوغ شهر، مسیر خانه تا محل كار را چند برابر كرده است با صرف یك ساعت برای انجام عملیات بانكی، دو ساعت معطل شدن در ترافیك، یك ساعت جست‌وجو برای خرید كفش دل‌خواه‌تان و مقداری معطلی برای پرداخت قبض‌های آب و برق روز، پر مشغله‌ای را پیش روی خواهید داشت. با یك محاسبه سرانگشتی خواهید دید كه بخش عظیمی از اوقات روزانه خود را صرف كارهای تكراری، غیرضروری می‌كنید. با این اوصاف این سوال پیش می‌آید كه آیا واقعا برای زندگی در یك شهر بزرگ حتماً باید بخش زیادی از وقت خود را صرف كارهای تكراری كنید؟ و بخش دیگری از آن را در صفوف اماكن عمومی و یا خیابان‌های شهر تلف كنید؟ آیا راه بهتری برای استفاده بهینه از زمان وجود ندارد؟ آیا نمی‌توان در شهرهای بزرگ بدون دغدغه روزمره به راحتی زندگی كرد؟ بد نیست قبل از این‌كه به سوالات پاسخ دهید سری به شهر الكترونیك بزنید، شهری كه به ظاهر با شهرهای سنتی ما متفاوت است. شاید پاسخ سوالات خود را در آن جا بیابید.

صبح زمانی كه از خواب برمی‌خیزید، گزارش كاملی را از وضعیت سیستم‌های امنیتی، تسهیلات و وسایل منزل‌تان از منشی الكترونیكی منزل‌تان دریافت خواهید كرد. قبل از دوش گرفتن می‌توانید از طریق اینترنت به شبكه رادیویی دل‌خواه‌تان دست‌رسی داشته‌ باشید و اخبار روزانه را بشنوید. هنگام ترك منزل بد نیست كه به سیستم خرید خانه سری بزنید . البته این سیستم به‌طور خودكار موجودی مایحتاج منزل را كنترل می‌كند و در مواقع كمبود سفارش‌های لازم را ارسال ‌می‌كند. پس از خرید ملزومات، قیمت آن‌ها به طور خودكار از كارت اعتباری شما كسر خواهد شد.

وقتی اتومبیل‌تان را روشن می‌كنید به‌طور اتوماتیك آخرین وضعیت رفت و آمد در خیابان‌ها و ترافیك شهر را دریافت می‌كنید و بهترین مسیر برای رسیدن به محل كار برای شما برنامه‌ریزی می‌شود. هنگام رانندگی منشی الكترونیك شما، پیغام‌ها، قرارهای ملاقات و كارهای روزمره‌تان را بررسی كرده و فعالیت‌های شما را برنامه‌ریزی می‌كند.

وقتی در شهر الكترونیك رانندگی می‌كنید به ندرت به ترافیك‌های سنگین برمی‌خورید. یك سیستم هوشمند كنترل ترافیك، رفت و آمدهای شهری را طوری تنظیم می‌كند كه شما كم‌ترین زمان‌های انتظار را پشت چراغ قرمز داشته باشید. اتومبیل‌ها نیز به یك سیستم كنترل هوشمند مجهز هستند به طوری كه حداقل تخلفات شهری را شاهد خواهید بود. تصادفات در شهر الكترونیك حداقل خواهد بود. زمانی كه در یك شهر الكترونیك تصادفی رخ می‌دهد اتومبیل به‌طور هوشمند یك پیغام به مركز اتفاقات شهری ارسال می‌كند. یك سیستم موقعیت‌یاب جغرافیایی تصویر دقیق و مشخصات محل تصادف را مشخص می‌كند. مشخصات تصادف به همراه تصاویر محل تصادفات به اداره پلیس و اورژانس ارسال می‌شود و فوراً اقدامات لازم برای رسیدگی به تصادف و ارسال مجروحین به بیمارستان صورت می‌گیرد. وقتی كه آمبولانس‌ در حال عزیمت به محل تصادف است به‌طور خودكار پیغام‌هایی را به چراغ‌های راهنمای مسیر ارسال می‌كند تا با تنظیم آنها كمترین توقفات ممكن را در طول مسیر حركت به سمت بیمارستان نیز وضعیت بیمار به بیمارستان مخابره می‌شود تا امكانات و تجهیزات لازم برای مداوای او قبل از رسیدن به بیمارستان فراهم شود.

هنگام ورود به شركت سیستم هوشمند ورود و خروج شركت، اطلاعات شما را كنترل  و ساعت حضورتان را ثبت می‌كند. كارتابل الكترونیكی شما تمامی نامه‌های الكترونیكی‌تان را برای بررسی آماده می‌كند. نامه‌هایی كه به زبان‌های دیگر نوشته شده‌اند به زبان فارسی ترجمه می‌گردد. ممكن است شما روز پركاری داشته‌ باشید، چند قرار ملاقات و جلسه تمامی ساعات كاری شما را پر كند. ولی شما برای شركت در این جلسه‌ها اصلاً محل كار خود را ترك نمی‌كنید. سیستم كنفرانس تصویری محل كار، حضور شما ار در تمامی جلسات ممكن خواهد ساخت. تمامی صورتجلسات نیز به صورت اتوماتیك و تصویری ضیط و نگه‌داری خواهد شد.

در زمان استراحت بین كار، نماینده هوشمند خرید شما، لباس مورد نظرتان را بر اساس سلیقه و خواست‌تان جست‌وجو می‌كند و پیشنهادهای مناسب را برای انتخاب به شما ارایه می‌كند. برای بررسی وضعیت درسی فرزندتان می‌توانید از طریق سایت مدرسه مجازی عملكرد تحصیلی او را بررسی كنید و یا با معلمان او ارتباط برقرار كنید. منشی الكترونیكی شما طبق برنامه‌ای كه پیش از این برایش مشخص كرده‌اید مقدمات سفر آینده شما را فراهم كرده است. در این حال می‌توانید كادوی تولد دوست‌تان را سفارش دهید.

قبل از جلسه با نمایندگی یكی از شركت‌های تجاری، می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد شركت مورد نظر، حیطه عملكردش، وضعیت بازار و زمینه فعالیت شركت به‌دست آورید. اگر به شبكه پشتیبان تصمیم‌گیری شركت دسترسی داشته باشید احتمالاً گزارش‌های آماری و اطلاعات مفید و مناسب دیگری نیز در این زمینه به‌دست خواهید آورد.

زمانی كه كارهای روزمره‌تان به پایان رسید، سیستم هوشمند جست‌وجوی شما، اعلام می‌كند كه تعدادی مقاله و اطلاعات جدید در ارتباط با موضوعات مورد علاقه شما یافته است. این سیستم اطلاعات جدید را به طور اتوماتیك به كتابخانه دیجیتال‌تان اضافه می‌كند.

اگر در زمان بازگشت به منزل بخواهید در پمپ بنزین سوخت‌گیری كنید، سیستم موقعیت‌یاب هوشمند اتومبیل‌تان نزدیك‌ترین پمپ بنزین را به شما پیش‌نهاد می‌كند. پس از سوخت‌گیری نیز می‌توانید با كارت اعتباری، هزینه بنزین را بپردازید. احتمالا اتومبیل شما به سیستمی مجهز است كه طبق روند مصرف‌تان موجودی بنزین را بررسی كرده و زمان‌های سوخت‌گیری با برنامه‌ریزی می‌كند.

وقتی كه به منزل می‌رسید، همه چیز مرتب است. سیستم‌های تهویه هوشمند هوای خانه را به نحو مطلوبی تنظیم كرده‌اند. تسهیلات و وسایل منزل همه طبق برنامه كار می‌كنند. شما یك روز پركار را در شهر الكترونیك  پشت سر گذارده‌اید. كارهای مختلفی انجام داده‌اید ولی به ندرت درگیر كارهای تكراری شده‌اید. شما می‌توانید اوقاتی زیادی را كه در شهرهای سنتی در خیابان‌های شلوغ و یا در صف بانك صرف می‌كردید، مشغول مطالعه، استراحت و تفریح شوید و یا به موضوعات مورد علاقه خود بپردازید.

برای درك بیشتر این نكته كه در یك شهر الكترونیك چگونه می توان این كارها را انجام داد ، راجع به موضوعات روزمره ای كه در زندگی خود در یك شهر با آن مواجه هستیم و  یك شهروند ممكن است انجام دهد ، در ادامه توضیحات بیشتری آورده شده است:

1-       فعالیتهای بانكی : مثل پرداخت قبوض ، برداشت پول از حساب ، انتقال پول و غیره

2-       فعالیتهای اداری :  مثل ثبت اسناد و املاك ، درخواست پاسپورت و امثال آن

3-       فعالیتهای تجاری : مثل خرید و فروش كالا ،  مواد غذایی

4-       فعالیتهای تفریحی : مثل بازیهای رایانه ای ، بازدید از موزه ها و پاركها

5-       كسب اطلاعات : اخبار ، روزنامه ها ، نشریات ، وضع آب و هوا ، ترافیك شهری ، ساعت پرواز هواپیماها

6-       فعالیتهای علمی : تحقیق در رابطه با پروژه ها ، یافتن مقاله ها ، دسترسی به منابع معتبر ، كتابخانه ها و كتابها و تالیفات جدید

7-       فعالیتهای آموزشی : مدرسه ، دانشگاه  و سایر آموزشگاهها

8-       فعالیتهای سیاسی : شركت در انتخابات ، اعلام نظر به مجلس

9-        فعالیتهای مسافرتی : رزرو بلیط سفر ، رزرو هتل و كرایه اتومبیل

10 – كاریابی و درخواست كار : آگاهی یافتن از فرصتهای كاری ، پر كردن فرم دخواست كار ، ارسال و گرفتن نتیجه

11- فعالیتهای درمانی : مراجعه به پزشك ، دریافت دستورالعملهای ایمنی و اطلاع از تازه های پزشكی

12- فعالیتهای تصمیم گیری : بهترین و خلوت ترین مسیر در شهر برای رسیدن به مقصد ، بهترین رستوران برای صرف غذا ، بهترین اماكن تفریحی

 

منبع: به نقل از سایت مدیر 21

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی شهر الكترونیك مشهد خوش آمدید

شهر الكترونیك مشهد

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما، لزوم توسعه پورتال mashhad.ir بعنوان درگاه ارتباط مردم با شهرداری مشهد چه اندازه است؟

 • آخرین اخبار

 • ابر برچسبها

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :